Beyaz Helsinki – James Thompson

Beyaz Helsinki, yazar James Thompson’ın , Müfettiş Kari Vaara’nın almış olduğu yeni bir teklif ve bu teklifle birlikte hayatının nasıl bir anda değiştiğini anlatan sürükleyici bir polisiye romandır.

beyaz-helsinki-james-thompsonBeyaz Helsinki isminden de anlaşılacağı gibi Finlandiya’da, Helsinki’de, geçiyor. Finlandiya’ da ırkçılar tarafından işlendiği düşünülen bir cinayeti ekibiyle birlikte yürüten Kari, kendini bir anda bir kaçırılma davasında bulur. Kendini bir anda polis olmaktan çok tetikçi olarak kullanılmaya başlandığını düşünerek bulan Kari bununla başa çıkmak zorunda kalır ve eşiyle arasını da bir yandan iyi tutmak zorundadır.

Kitap gerçek hayattan bölümler de içermektedir. Yabancıların Finlandiya’da yaşamaya başlamaları ve git gide sayılarının artması nedeniyle gerçekleşen tepkilere yer vermektedir. Ayrıca kitapta yer alan kaçırılma olayı da ülkede önceden gerçekleşen bir kaçırılma olayından esinlenerek romana aktarılmıştır.

Roman geçtiği mekan bakımından da oldukça ilgi çekici. Özellikle Kuzey’e ilgi duyan insanlar için gözlerinin önünde bir şeylerin canlanacağından da oldukça eminim. Betimlemeler açısından başarılı bir roman.

Yazarın dilinin oldukça akıcı olduğunu söyleyebilirim. Önümüzde yaz günleri için oldukça ideal bir kitap, sizi sürekli merak içerisinde bırakacağından eminim.

James Thompson‘ın bir de Kar Melekleri adlı kitabı Ephesus Yayınları’ndan çıktı. İskandinav tarzı polisiye romanları sevenler ya da tatmak isteyenler için Kar Melekleri ve Beyaz Helsinki birebir.