Bir Soru Bir Aşk – David Nicholls

“Yüksek sesle güldüren satırları ve on numara diyaloglarıyla sağlam bir kurgu üstünde yükselen, enerjik bir roman. Karşı konulmaz.”

                                                                                                                                                                 Daily Mail

 Bir Gün kitabının yazarı David Nicholls‘tan bambaşka ama aynı güzellikte bir roman, Bir Soru Bir Aşk.

Yazar bu sefer üniversiteye atılmış bir gencin, Brian Jackson, ergenlik döneminden olgunluğa geçiş arasındaki bocalamalarını anlatıyor.

Brian Jackson, lise notları iyi bir öğrencidir. Üniversiteye kabul edilip evden ayrılacağı zaman, arkadaşlarının ondan tek istedikleri değişmemesidir. Ancak Brian üniversiteye hayallerle gider. Bu hayaller, ortam yaratmak, olgun bir insan görünümüne bürünmek, bir kızla beraber olmak ve Üniversiteler Düellosu’na katılmaktır.

Üniversiteler Düellosu TV’de yayınlanan ve takım halinde katılabileceğiniz bir bilgi yarışmasıdır. Brian ve babası, babası vefat etmeden önce programı devamlı takip ettiklerinden, Brian’ın hayali bir gün o yarışmada yer almak, aynı zamanda da babasını ölmüş de olsa onurlandırmaktır. Brian bu yarışma konusunda hiç de fena değildir. Bu nedenle üniversite yurduna yerleştiği ilk gün gittiği ilk partide, Üniversiteler Düellosu takım seçmeleri için afişi görür görmez okulun takımına seçilmek ister. Bu sırada dikkatini dağıtan ise afişin başında ona meydan okuyan güzel kız Alice’tir.

Alice, oldukça güzel, hatta ‘güzel ve bunun farkında’ olan bir kızdır. Tek çocuk olması, ailesinin maddi durumunun gayet iyi olması onu üniversitede popüler biri yapmıştır.

Brian, yedeklerden de olsa takıma seçilmeyi başarır. Ancak bu arada yeni bir hedefi de vardır, o da Alice’in kalbini fethetmek. Alice ile yarışma aracılığıyla da vakit geçirmeye başlarlar. Gitgide yakınlaşan arkadaşlar, Noel tatilini bile beraber geçirirler. Alice’in onu bir arkadaş ve belki de ilginç biri olarak gördüğünü düşünen Brian, sonunda Alice’e açıldıktan sonra bir geceyi beraber geçirirler. Ancak Alice’te anlayamadığı bir terslik vardır.

Brian’ın üniversiteye başlaması geride bıraktıklarıyla da sorunlara yol açar. Annesi, kocasının ölümü ve oğlunun evden gitmesiyle yalnız kalmış, en yakın arkadaşları Spencer ve Tone onu değişmekle suçlamıştır. Kendisi ise üniversiteye geçtiğinde hayatının değişeceğine odaklandığından, ya da o öyle sandığından, olmadığı bir kişiliğe bürünmüştür. Bu da komik olaylara sebep olmuştur.

Brian Jackson, tam olarak ergenlik hayatından çıkmak üzere olan ve üniversiteye geçer geçmez olgunlaşacağını sanan biri. İnsanların hakkında bilgili, olgun ve çekici göründüğünü düşünmeleri için yaptıkları kitabı gerçekten eğlenceli bir hale getiriyor. Espriler, Brian’ın düştüğü durumlar gerçekten kitabı okurken sık sık gülümsemenizi sağlıyor.

Yarışma günü yaşananlar ise Brian’ın hayatını tamamen değiştiriyor.

Bir Soru Bir Aşk, ayrıca aşk kavramını da sorgulatıyor size. Gerçekten hissettiğimiz aşk mı ya da aşık olduğumuz kişi düşündüğümüz gibi birisi mi? Bazen o kişi bizim için uygun biri değildir ya da gözümüz etrafımızdakileri göremeyecek kadar kördür.

Bir Soru Bir Aşk, Üniversiteler Düellosu üzerine kurulmuş bir roman. Bu nedenle Yazar David Nicholls her bölümün başına bir soru ve cevabını koymuş. Okurken siz de o heycanın içinde hissediyorsunuz böylece.

Kitapla ilgili eleştirebileceğim tek nokta sonunun biraz hızlıca sonuçlanmasıydı. Biraz basitçe sonlandığını düşünüyorum, ancak yine de Bir Soru Bir Aşk genel olarak başarılı.

Hem eğlenceli, hem romantik, hem de sizi biraz gençlik yıllarınıza götürebilecek, ben zaten gencim diyorsanız kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz bir roman. Bir Gün’ün başarılı yazarı David Nicholls’tan:)

David Nicholls’ın MorKitaplık’ta yer alan diğer kitapları;

Bir Gün