Dostluk Ekmeği – Darien Gee

Bir damla gözyaşı ve umutla yoğrulmuş küçük bir hediye, kırılan kalbinizi iyileştirip tüm hayatınızı değiştirmeye yeter mi?

Dostluk Ekmeği, sizi iyi şeylerin hala var olduğuna inandırmak isteyen sımsıcak romanlardan bir tanesi. Darien Gee‘nin ilk romanı olmasına karşın başarılı bulduğum, “lezzetli” bir hikaye.

Hikaye Avalon adında küçük bir kasabada geçiyor. Julia, kızı Gracie ile birlikte eve geldiğinde kapısının önünde bir tabak buluyor. Amiş Dostluk Ekmeği tarifiyle birlikte hazır olarak pişmiş biraz ekmek, bir de Umarım Beğenirsiniz yazan bir not. Julia ve kızı Gracie ekmeğe bayılıyor. Kızının da zorlamasıyla Julia tarifi denemeye karar veriyor, ancak bunun için bir şart var, hamuru mayalarsanız bunu üç eşit parçaya bölmeniz ve bu parçaları başka insanlara dağıtmanız gerekiyor. Bir tür zincir mektup olayı gibi. Julia’nın yaptığı tam da bu oluyor. Böylece Amiş Dostluk Ekmeği tüm Avalon Kasabası’na yayılıyor.

Bu ekmeğin hayatlarına girmesiyle herkesin hayatı değişiyor. Olay yalnızca bir ekmek değil, paylaşmak ve dostluk adına bir şeyler yapmak.

dostluk-ekmegi-darien-geeAyrıca Amiş Dostluk Ekmeği, hayatları acılarla dolu olan 3 kadını da bir araya getirerek hiç bitmeyecek bir dostluğun kurulmasını sağlıyor. Julia, oğlunu kaybetmiş ve acılı bir anne. Kız kardeşi ve ailesiyle bağlarını koparmış, oğlunun ölümü üzerine hayat neşesini kaybetmiş birisi. Hannah ise eşiyle ayrılmak üzere olan bir müzisyen. Hayatı boyunca kendi adına hiç karar vermemiş, bu yüzden bu küçük kasabada adeta kendisini yeniden tanımaya başlıyor. Madeleine ise Chicago’dan Avalon’a taşınmış ve çay salonunun sahibi. Amiş Dostluk Ekmeği bu kasabaya ayak uydurmasına ve arkadaşlıklar kurmasına yardımcı oluyor.

Bu üç kadının hayatları etrafında gelişen hikaye, bir ekmeğin neler başarabileceğini gösteriyor. Kim bilir, belki de ihtiyacımız olan sadece biraz un ve şekerdir.

Dostluk Ekmeği, okurken zevk aldığım ve zaman zaman çok duygulandığım kitaplardan bir tanesiydi. En başta bir ekmek etrafında biraraya gelen kadınlar fikri nedeniyle Debbie Macomber’in Küçük Mucizeler Dükkanı adlı kitabına benzettim. Ancak ondan daha da başka, bence daha da başarılı. Ayrıca yalnızca bu üç kadının hayatları değil, adeta tüm kasabanın hayatlarına konuk oluyoruz. Yazar Darien Gee, hikayesini anlatmak için farklı bir yol kullanmış. Bir yandan asıl karakterlerimizin hikayelerini okurken, bir yandan da Amiş Dostluk Ekmeği ile tanışan Avalon’luların hikayelerini okuyoruz. Başta karakter bolluğundan kafa karıştırıcı gibi gözükse de ben bundan rahatsız olmadım. Dediğim gibi aksine hikayeyi renklendirmiş bile.

Dostluk Ekmeği basit bir hikaye değil. Yani herkes ekmek pişiriyordan ibaret değil. Ekmek sadece lezzetli bir araç olmuş bu hikayeyi anlatmak için. Aile ilişkilerine, ikili ilişkilere değinen bir roman. Bu nedenle zaman zaman duygulanmamak elde değil. Özellikle oğlunu kaybeden bir annenin hissettiklerini okurken.

Yazarın dili akıcı. Benim malesef sınavlarım olduğundan kitaba ara vermek zorunda kaldım, ancak eminim siz bir oturuşta okuyacaksınız.

Kitabın kapak tasarımı benim için mükemmel ve kitabın temasıyla son derece uyumlu. Böyle bir kitaba kütüphanenizde yer açmalısınız!

Okurken canınızın çektiği de oluyor. Kitapta Amiş Dostluk Ekmeği tarifleri alıyor başını gidiyor, herkes kendi tarifini yapıyor. Darien Gee bunu da düşünerek kitaba tarifini de iliştirmiş, hem de çeşitleriyle birlikte. Okuduktan sonra tarifi denemek çok hoş olmaz mı?