Empati – Adam Fawer

Gerçekler konusunda belirgin tereddütler yaşatan bir kitap daha. Empati. Adam Fawer’ın Olasılıksız ile yakaladığı başarının ardından çıkardığı kitabı. İtiraf etmeliyim Empati’yi çok beğenerek okudum fakat bu yazarın ünlü olmasını sağlayan kitap Olasılıksız’ı 2 kere başlamama rağmen okuyamadım. Sıkıcı bir giriş beni bu kitaptan malesef itti. Okumaya tekrar başlarmıyım bilmiyorum, ama yakın zamanda olmayacağı garantisini verebilirim.

Empati, aramızda yaşayan empatların dünyayı nasıl etkileri altına aldıklarını anlatan bir kitap. Empat tanımını da ilk defa bu kitapta duydum. Empat denilen kişiler, beş duyu organına has özellikler ile çevresindeki kişilerin duygularını anlayabilen, ilerletirlerse bu duyguları yönlendirebilen insanlar. Kitapta başrol kısmı baya geniş ancak şu örneği anlamanız için vermek istiyorum. Winter, kitabın esas kızı, işitme duyusuyla insanların duygularını anlayabiliyor. Kızgın birinden aldığı hisle duyduğu bir müzik ile sakin bir insanın yaydığı hislerle duyduğu müzik ona göre oluyor. Tat duyusu, koku, görme, dokunmada aynı şekilde. Hiç bir yalanın nasıl koktuğunu merak ettiniz mi?

Bu insanlar tabi ki özel. Empatların varlığından haberdar olan kesimin ise bu özel kişileri kendi çıkarları için kullanmaları kitabın konusunu oluşturuyor. Gerçekten etkileyici, sürükleyici bir kitap. Adam Fawer‘ın da günümüz yazarları arasında önemli bir yere sahip olmasında Empati’nin önemi çok.

Kitapların sonu hakkında bilgi vermeyi sevmiyorum. Bu beni o kadar çok etkilemesede tabi ki çoğu okurun okuma hevesini, merakını o anda bitiriveriyor. Ancak Empati, kitabın başından beri anlatılan olayların sonrasında öyle bir şey söylüyor ki şok oluyorsunuz. Okuyanlar kitabın son bölümündeki kahramanı hatırlayacaklardır. Bu finalde tabi ki kitaba bir kez daha hayranlıkla bakmanızı sağlıyor. Empati okunması gereken kitaplar arasında en üst sıralarda..

Bu kitaba kitapyurdu.com’dan indirimli fiyata sahip olabilirsiniz

EmpatiAdam Fawer