Fahrenheit 451- Ray Bradbury

fahrenheit451Merhaba sevgili okurlar,

Kitapların yakıldığı bir dünya hayal edebilir misiniz?

Fahrenheit 451, Ray Bradbury ‘nin unutulmaz bir bilim kurgu romanıdır. Fahrenheit 451, bir distopyadır ve isminin Fahrenheit 451 olmasının sebebi de kâğıdın 451 Fahrenheitta tutuşmasıdır.

Çok ilginç bir kitap gerçekten, kısa ve mesajları derin bir roman. Okurken hep neden bu kitaba daha önce denk gelmedim dedim. Kurgusu inanılmaz gerçekten.

Bu kitapta insanlar farklı bir dünyada yaşıyor… İtfaiyecilerin görevi yangın söndürmek değil kendisini yapmaktır. Düşünmek, anı hissetmek yasaktır adeta. Tabii ki kitap yasaklarından insanların stereotype olduğu bir dünyadır. Felsefenin yasak olduğu, rüzgârın kıpırtısından konuşup dünyayı sorgulayan insana ilginç bir insan gözüyle bakıldığı bir dünyadır.

İnsanların bir satır şairlerden dize okumak, eski yaşanılmış şeyleri duymak, okumak için canlarını verdikleri bir dünya.

Kitap o kadar detay şeyler içeriyor ki Shakespeare’ın Machbeth’inden Alexhander Pope’a birçok ayrıntı bizlerle.

Fahrenheit 451, bir bakıma bir uyanışı da anlatıyor. Şimdi bizler de bunu günümüzde görebiliriz açıkçası, kitaplara değer veren insanların sayısı günden güne azalıyor. Çocuklar ilk başta kitap okumanın zevkini tatmak yerine sosyal ağların tadını çıkarıyorlar. Her zamanı yansıtan ve her zamana uygun bir roman. Okumanızı tavsiye ederim.