Kış Yolculuğu – Amelie Nothomb

kis-yolculuguBu kitap kısa süre önce D&R ‘ın 5 TL kampanyasından almış olduğu bir kitaptı. İsmi beni kendisine çekmişti. O zamanlar dikkat etmemiştim ama kitabın kapağındaki kar deseni Eyfel Kulesi desenleriyle yapılmış, kitabın Fransa’da, hatta Paris’te geçtiğini bilsem üstüne atlayarak alırdım.

Kış Yolculuğu, Elektrik Dairesi’nde çalışan Zoile’in, bir gün kontrol etmek için gittiği bir evde tanıştığı hayatının kadını ve onunla birlikte yaşayan engelli bir yazarı konu ediniyor. Zoile’in Astrolabe’e olan aşkı, takıntısı ve onunla engelli arkadaşı yüzünden yaşayamadıkları ilişkisi, kendisini uçuruma sürüklüyor.

Konusu burada açıkça anlatabileceğim türden bir kitap değil. Zaten kısa olduğu için ne söylesem kitap hakkındaki bütün sırları söyleyecekmişim gibi hissediyorum. Dediğim gibi kısa bir kitap, hemencecik bitti. Bana biraz sevgili Paulo Coelho’nun kitaplarını anımsattı, özellikle Zahir’i. Okuyanlar belki bağdaştırmayabilirler ama ben okurken öyle hissettim bol bol. Kış Yolculuğu’nu sevdim. Belki karakterin bu aşk uğruna yaptığı şey biraz abartıymış ya da alakasız gibi görünse de okurken zevk aldım bu kitaptan.

Aşk ve aşkın zamanla aldığı biçim değişik bir şekilde işlenmiş.