Noel’de Cinayet – Agatha Christie

Agatha Christie’nin  kitap okumayı sevmemde büyük payı vardır. Ustalıkla yazmış olduğu cinayet kitaplarıyla ünlenen yazar, bir çok eser bırakarak polisiye romanlarında adını en üste yazdırmıştır. Noel’de Cinayet benim okuduğum ilk Agatha Christie kitabıdır.

Noel’de Cinayet, Simeon Lee adında çapkın bir ihtiyarın cinayete kurban gitmesini anlatır. Bu zengin ancak bir o kadar çapkın adamın bir çok çocuğu vardır. Kimisiyle yakından görüşür, kimisiyle arada sırada. Yaşlanıp hastalandığı bir vakit tüm çocuklarının Noel’de evinde toplanmasını ister. Bu davete yakınında sayılan oğulları ve uzaktan tren yolculuğuyla gelen torunu da katılır. Eski ama çok güzel bir malikanede yenen bir Noel yemeğinin, ailenin bir araya gelişinin aslında kırgınlıkların unutulması için de iyi bir fırsat olacağı düşünülmektedir.

Ve Noel akşamında mükemmele yakın bir cinayet işlenir. Yaşlı Simeon Lee odasında adeta hunharca bir cinayete kurban gider. Ama bilinen bir şey vardır ki tüm cinayetlerin ardından katil mutlaka bir iz bırakır. Bu cinayette de birbiriyle tutarsız görünen deliller bulunmaktadır.

Ve burada Hercule Poirot devreye girer. Agatha Christie’nin yarattığı bu ünlü dedektif olayı herkesin gördüğü gözlerle görmez. Tüm ayrıntıları inceler, konuşmaları gözden geçirir. Evdeki herkesin bu yaşlı çapkını öldürmek için iyi bir nedeni vardır aslında. Katil ise hiçbir okuyucunun tahmin edemeyeceği bir kişidir. Kitabı okumayanlar için söylemeyeceğim, ancak öğrendiğinizde çok şaşıracağınızı garanti edebilirim. Ayrıca Hercule Poirot’un cinayeti çözmesindeki adımlara hayran kalacaksınız. Çünkü katil, Simeon Lee’ye aslında o kadar da uzak biri değildir ve kendince haklı sebepleri vardır. Kendini iyi gizlemeye çalışmıştır ancak Hercule Poirot tüm parçaları bir araya getirir.

Agatha Christie’nin diğer kitaplarında olduğu gibi şaşırtıcı bir öykü Noel’de Cinayet. Ancak diğerlerinden biraz daha farklı olduğunu söyleyebilirim. Yazarın birçok kitabını okudum, ancak Noel’de Cinayet’in yeri ayrıdır bende. Agatha Christie’ye hayranlık duymamı sağlamıştır ayrıca. Noel’de Cinayet, Agatha Christie romanlarının tadına henüz varmamış olanlar için harika bir başlangıç olacaktır.

Agatha Christie hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Bu kitaba kitapyurdu.com’dan indirimli fiyata sahip olabilirsiniz

Noel’de CinayetAgatha Christie