Suç ve Ceza – Dostoyevski

Dostoyevski‘nin en güçlü eserlerindendir Suç ve Ceza. Raskolnikov adlı karakterin yoksullukla verdiği mücadele sonucunda aklına cinayet işleme fikrinin girmesiyle suç ve ceza kavramları tartışılmaya başlanır.

Kitabın baş kahramanı Raskolnikov, iyice maddi sıkıntıya düşmüştür. Çareyi tefeci bir kadından sürekli olarak borç almakta görür. Ancak bunları da ödeyemeyecek duruma geldiğinde aklında şimdiye kadar yapabileceğini asla düşünmediği bir fikir filizlenir, cinayet işlemek. Burada Raskolnikov’un toplumun yararına olacaksa eğer  kötü işlerin yapılabileceği, kanunların çiğnenebileceğini düşünmesi onu cinayeti işlemeye sürükler. Herkesin kanını emen bir tefecinin ölümü herkesin yararına olacaktır. Ayrıca onun kasasındaki paraları almasının da tefecinin yaptıklarının yanında hiç bişey olmadığını düşünür. Çünkü tefeci, insanların kötü durumlarından faydalanarak zengin olan kötü biridir. Raskolnikov bu parayla okuyacak ve yararlı biri olacaktır.

Raskolnikov’un tefeci kadını ve beraberinde yaşayan genç kadını öldürmesiyle paraları alması onu bir dönem maddi olarak rahatlatır. Ancak bir cinayet işlemiştir ve kendisiyle sürekli çatışmak durumunda kalır. Parayı yalnızca kendi için kullanmaz, çevresindeki yoksul olan diğer kişilere de yardım eder. Ne kadar bu şekilde kendini ferahlatmak istese de sonunda kendine yenik düşer. Cinayeti işlediğini artık saklayamaz duruma gelir. Dostoyevski‘nin burada Raskolnikov’un psikolojik durumunu anlatması bir ustalık örneğidir. Siz de adeta Raskolnikov gibi düşünüyorsunuz. Onun yakalanma korkusunu siz de hissediyor, girdiği bunalımlara şahit oluyorsunuz.

Suç ve Ceza Dünya Klasiklerinin içinde en başarılı eserlerden biri. Ben okurken Rus isimleri telaffuz etmede zorlansam ve karakterleri hatırımda tutmayı zar zor başarsam da önemli olan kitabın özünde anlatılmak istenen. Yarar sağlayacaksa, birden fazla kişi için iyi sonuçlar doğuracaksa kötülüğü yok etmek için kötülük yapmak. Psikolojik yönü ağır basan bir kitap. Dönemin toplumsal durumu ve yaşayış tarzı hakkında da derin bilgiler içeriyor. Siz de okurken göreceksiniz; katil olan Raskolnikov‘a ve Raskolnikov’un sevdiği ve bir hayat kadını olan Sonya’ya asla kızamayacak, bir suç yükleyemeyeceksiniz. Dostoyevski’nin de anlatmak istediği bu; suçlu olan insan mı, yoksa onları bu duruma sürükleyen toplum mu karar vermekte zorluk çekeceksiniz.

Bu kitaba kitapyurdu.com’dan indirimli fiyata sahip olabilirsiniz

Suç ve CezaDostoyevski