Suzanne Collins

Suzanne Collins 10 Ağustos 1962 Hartford, Connecticut’ta doğmuştur. Dünyaca ünlü seri Açlık Oyunları‘nın yazarı olarak bilinir.

Suzanne Collins Hava Kuvvetleri’nde görev yapmış bir subayın kızı olduğundan çocukluğunda sürekli şehir değiştirmek zorunda kalmıştır. Indiana Üniversitesi’nden Drama ve İletişim bölümleri mezunudur. Şimdiye dek hem birçok senaryo yazmış hem de kitaplarıyla ün kazanmıştır.

Çeşitli çizgi filmlerin senaryolarında ve yapımında rol almıştır. Ardından ilk kitabı Yeraltı Günlükleri’ni ( 2003 – 2007 ) yazdı. 5 kitaptan oluşan bu seri New York Times Bestseller’a yer aldı. 2005 yılında When Charlie McBotton Lost Power adlı kitabı yayınlandı. Suzanne Collins’i asıl ünlü yapan ise Açlık Oyunları ( Hunger Games ) adını verdiği serisi olmuştur.

Açlık Oyunları serisi 3 kitaptan oluşuyor. 1. kitap Açlık Oyunları, 2. kitap Ateşi Yakalamak ve 3. kitap Alaycı Kuş. Kitap Amerika’da milyonlarca kopya sattıktan sonra birçok dile çevrildi. Suzanne Collins kitabı yazarken Antik bir Yunan efsanesi olan Theseus and the Minotau’dan esinlendiğini söylüyor. Ayrıca yazarın babasının bir asker olarak Vietnam Savaşı’nda yer alması, Açlık Oyunları’nı yazmasına ilham kaynağı olmuştur.

Açlık Oyunları’nın film hakları da satıldıktan sonra 2012 yılında sinema filmi vizyonda yer aldı.

Suzanne Collins Time dergisi tarafından “2010 Yılının Etkili Şahsı” seçildi.

Yeraltı Günlükleri Türkçe’ye çevriliyor.

Suzanne Collins’in MorKitaplık’ta yer alan kitapları;

Açlık Oyunları