Muhteşem Gatsby – F. Scott Fitzgerald

Muhteşem Gatsby uzun zamandır okumayı planladığım kitaplardan bir tanesiydi. Sosyal medyada görmekten mi, isminin çağrıştırdıklarından mı, yoksa filminin çekiciliğinden mi bilemiyorum. Belki de Muhteşem Gatsby temalı bir partinin kulağa ne kadar hoş gelmesindendir. Ancak kendimi okurken buldum.

Muhteşem Gatsby, Gatsby isimle zengin ve düzenlediği partilerle nam salmış bir iş adamının gizemli öyküsünü anlatıyor. Sahi bu adamın böylesine sakin bir kasabada ne işi olurdu? Bu partiler de neyin nesiydi? Ya o partilere katılabilmek için can atan insanlar? Tabii bu adamın arkaplanda çoook farklı bir hikayesi var.

Dönemin kültürüne ışık tutan bu kitapta o zamanki hayat tarzı, eğlence tarzı, karı kocanın sosyal hayattaki yeri, ve dönemin ekonomisiyle ilgili birçok bilgi de mevcut.

Öncelikle bu kitapla ilgili söylemek istediğim okurken çok fazlasıyla beni geri iten şeylerin olmasıydı. İlk başlarda okumamla ilgili problemler yaşadım. Ciddi bir gözlem sonucu kelimelere çok fazla takıldığımı farkettim. Akıcılıktan uzaklaştığım anda benim için çok sıkıcı bir hal almaya başladı. Bu nedenle Muhteşem Gatsby’i okumam uzun zamanımı aldı.

Son bölümlere geldiğimde evet aksiyon yükseldi, sır perdeleri kalkmaya başladı ve Gatsby kendi sonuna doğru hızla yol almaya başladı. Kitap güzel bir final yaptığı için beğenmedim diyemiyorum, ancak benim için okunması zor kitaplar içerisinde yerini aldı.