Anlaşma – Jodi Picoult

Anlaşma, birçok başarılı romanın yazarı olan Jodi Picoult’un elinden çıkmış benim için nefes kesen bir roman.

Anlaşma, ilk sayfasından son sayfasına kadar heycanlandırıyor sizi. Hem hüzünlü, hem de kimi zaman sizi gülümseten bir hikayesi var. Temposu hiç düşmüyor. Uzun zamandır bir oturuşta bitirebildiğim bir roman olmamıştı, ancak Anlaşma’dan kopamadım.

Överek başladığım bu romanın konusu da sıcacık başlıyor. İki aile, yıllardır kapı komşusu olmakla kalmamış neredeyse tek bir aile haline gelmişler. Chris ve Emily birkaç ay arayla doğan bu iki ailenin çocukları. Başlarda çocukluk arkadaşlığıyla başlayan ilişkileri giderek aşka dönüşüyor. Nasıl dönüşmesin ki, daha ilk günden yan yana aynı beşiğe konulan bu bebekler bütün hayatlarını beraber geçiriyorlar.

anlasma-jodi-picoultHayatları göründüğü kadarıyla iyi giderken, bir gün Harte ve Gold aileleri gece gelen bir telefonla hastaneye gidiyorlar. Emily başından vurularak ölmüş, Chris ise yaralı olarak hastaneye getirilmiştir. O gün orada ne olduğunu, aralarında neler geçtiğini, Emily’nin neden öldüğünü tek bilen kişi Chris’tir. Aynı zamanda Emily’i öldürmekle suçlanan, olayın tek tanığıdır.

Çifte intihar planladıklarını söyleyen Chris’e polis inanmaz. Peki gerçek ne? Emily neden kendini öldürmek istedi, onu gerçekten Chris mi öldürdü, bütün bunlar Anlaşma’nın sayfaları arasında gizli.

Anlaşma çok hüzünlü bir aşk hikayesi aslında. Yazar Jodi Picoult, Chris’in ve Emily’nin hikayesini bizlere bir günümüzden bir de geçmişten hikayelerle aktarıyor. Emily ve Chris’in çocukluklarını, nasıl aşık olduklarını, olayın gerçekleştiği gün neden orada olduklarına kadar her şeyi geçmiş ve günümüz arasında öğreniyoruz. Geçmişin anlatıldığı sayfaları ben çok severek okudum. Bu çocukluk aşkına şahit olmak hoşuma gitti. İmrenmemek elde değildi:)

Jodi Picoult‘un dili sade, olaylar akıcı bir şekilde aktarılmış. Sayfaları ardı ardına çevirdim. Ayrıca hikaye benim için o kadar gerçekçiydi, Chris ve Emily’nin neler hissettiğini hissettirdi bana, olayların ardından Chris’in yaşadıklarını da. Bu nedenle dil ve aktarım açısından başarılı buldum.

Anlaşma, hem aile, hem dostluk, kardeşlik ve aşk üzerine yüreğinize dokunan bir roman. Son sayfaları okurken keşke bitmeseydi dediğim, Emily’ye ölmek istediği için kızdığım, beni etkileyen romanlardan bir tanesi oldu. Eğer siz de böyle bir roman okumak istiyorsanız Anlaşma’yı öneriyorum!

Yazar hakkında kısa bir de bilgi vermek istiyorum. Jodi Picoult tüm dünyada 20 milyonu aşkın okuyucuya ulaşmış kitapların yazarı. Kitaplarından bir tanesi de Türkçe’ye Kız Kardeşim İçin olarak çevrilen, My Sister’s Keeper. Kitabın filmini bilmeden izlemiştim, beyazperdede Kız Kardeşimin Hikayesi olarak çevrilmiş. Filmi çok güzeldi, romanın da bir o kadar başarılı olduğuna eminim. Ayrıca yazarın diğer kitaplarından bazıları Yapboz, Taş Kağıt Makas, Cam Çocuk.