Harper Lee

Harper Lee, 28 Nisan 1926 Alabama – ABD doğumlu yazardır.

Huntington Koleji ve ardından da Alabama Üniversitesi’nde okuyan Harper Lee, Eastern Air Lines’ta çalışırken kısa öyküler yazmaya başladı. Ancak onu asıl ününe kavuşturan 1960 yılında yazmış olduğu Bülbülü Öldürmek ( To Kill a Mockingbird ) adlı romanıdır. Bülbülü Öldürmek ile büyük başarı yakalamış olan Harper Lee, başka bir roman yazmamıştır.

Harper Lee’nin tek romanı olma özelliği taşıyan Bülbülü Öldürmek hem edebiyat alanında hem de sinema alanında büyük başarılar elde etti. İlk olarak 1961 yılında Pulitzer Edebiyat Ödülü’nün sahibi oldu. 1962’de beyazperdeye aktarılan Bülbülü Öldürmek 3 adet Oscar Ödülü’nü kazanarak sinemada da büyük etki yaratmış oldu.

Kitabın baş karakterleri Scout Finch adında bir kız çocuğu ve arkadaşı Jem ve Dill ile Scout’ın babası Atticus Finch’dir. Atticus Finch bir avukattır ve bir zenciyi savunma görevi kendisine verilmiştir. Bunun üzerine kasaba halkı ona yüz çevirir ve bu yaşananlar Scout’ın, yani bir çocuğun gözünden anlatılır. Dönemin şartları göz önüne alındığında kitabın büyük etki yaratması doğal görülebilir. Harper Lee, çevresinde yaşadığı olayları basit bir şekilde Bülbülü Öldürmek adlı romanında eleştirmiştir.

Harper Lee televizyondanlardan uzak yaşıyor ve röportaj dahi vermiyor.