Jean Christophe Grange

15 Temmuz 1961 Paris doğumlu Fransız yazar.

Sorbonne Üniversitesi’nden mezun olmuştur. 1994’te yayımlanan Leyleklerin Uçuşu Jean Christophe Grange‘ın ilk kitabıdır. Serbest gazetecilik yaptığı dönemlerde leylekler ile ilgili yaptığı araştırmalardan yola çıkarak yazdığı Leyleklerin Uçuşu, Fransa’da 450.000 adet sattı. Yazı stiliyle dikkatleri üzerine çekti. Ardından sekiz bölümlük bir Tv dizisi olarak televizyonda yerini aldı.

İlk kitabıyla yakaladığı başarının ardından Grange, Kızıl Nehirler adlı ikinci kitabını 2000 yılında yayımlattı. Kızıl Nehirler yazarı asıl ünlü yapacak olan roman olmakla birlikte, “Kuzuların Sessizliği’nden bu yana yazılmış en iyi roman” yorumunu da aldı. Kitap 20 dile çevrilmiştir. Sinemaya da aktarılan Kızıl Nehirler, kitabı kadar bir başarıyı elde edemese de Fransız edebiyatına büyük katkılarda bulundu. İlerleyen yıllarda ikinci filmin çekim projesiyle karşımıza çıkan Kızıl Nehirler, yeniden sinemalarda yer aldı. Kızıl Nehirler 2’nin senaryosunu Luc Besson ile birlikte yazdı. Filmde İstanbul’dan sahneler de yer alıyor.

2000 yılında yayımlanan bir diğer romanı Taş Masa, Grange’ın psikoloji-parapsikoloji-şamanizm-telepati ögelerini ustalıkla yoğurduğu romanıdır. Taş Masa 2006 yılında sinemaya aktarıldı.

Yalnızca kitaplarına yoğunlaşmakta kalmayan Grange, sinemada da yazma yeteneğini göstermeye devam etti. Vidocq adlı 2001 yılında vizyonda gösterilen filmin senaryosunda Pitof’a eşlik etti.

Yazarın oldukça ünlü olan bir diğer kitabı da Kurtlar İmparatorluğu‘dur. 2003 yılında yayımlanan kitap sinemaya da aktarıldı ve oldukça büyük bir ilgi gördü. Fransa ve Türkiye arasındaki ilişkileri göz önüne alan Grange, seri cinayetler ve uyuşturucu kaçakçılığı ile gerilim dolu bir kitap ortaya çıkardı. Kurtlar İmparatorluğu’nda Türk oyuncu Emre Kınay da rol aldı.

2005 yılında yazarın bir diğer kitabı olan Siyah Kan piyasaya çıktı. Grange bu kitabında bir seri katil ile gazeteciyi karşı karşıya getiriyor. Yazarın en sevilen kitaplarından biri olma özelliğini taşıyor.

Grange’ın bir de çizgi roman çalışması vardır. Yine parapsikolojiden oldukça faydalanan yazar bu eserinde Zener adlı bir profesörün projelerini araştıran bir kadının hikayelerini anlatıyor. Zener’in Laneti‘nde Grange, çizgi romancı Philippe Adamov ile birlikte çalıştı.

2007’de çıkan Şeytan Yemini, işlenen benzer cinayetlerde öldükten sonra hayata döndürülerek komada kalan katilleri anlatıyor. Bir tür intikam cinayetlerini konu edinen roman Grange’ın mükemmel kurgularından biri.

Koloni ise 2008 yılının beklenen kitaplarından biriydi. Koloni’de yine aynı heyecan ve gerilimi sürdüren Grange, iki polisin kaçırılan masum çocuklar ve cinayetler arasındaki gizi çözmesini anlatıyor.

Yazarın yayımlanan son kitabı Ölü Ruhlar Ormanı 2009 yılında çıktı. Gerilim türünde verdiği eserlerle büyük beklenti yaratan Grange’ın son kitabı da büyük beğeni topladı.

Günümüz Fransız edebiyatının öne çıkan isimlerinden olan Jean Christophe Grange, eserleriyle sinemaya da esin kaynağı olmuştur. Eserlerinin bir çoğu sinemaya aktarılmış ve büyük beğeni toplamıştır. Gerilim, korku, macera, polisiye dallarında eserleri en çok okunanlar arasındadır. Romanları benzer görünse de yazar her eserinde okuyucuyu şaşırtmayı başarmıştır.

Yazarın eserlerini şöyle sıralayabiliriz ( tarihler Türkiye’yi baz almaktadır ) ;

Kızıl Nehirler (2001), Taş Meclisi (2001), Leyleklerin Uçuşu (2002), Kurtlar İmparatorluğu (2003), Siyah Kan (2005), Zener’in Laneti (2005), Şeytan Yemini (2007), Koloni (2009), Ölü Ruhlar Ormanı (2010).

MorKitaplık’ta Yer Alan Jean Christophe Grange kitapları;

Kızıl Nehirler