Neva – Ilgın Olut

Sonundan çok etkilendiğim kitaplardan biri oldu Neva. Her zaman düşündüğüm şeyi yine bana gösteren bir kitap oldu aslında. Ruh haliniz ne ise o anda okuduğunuz kitaptan, dinlediğiniz müzikten, seyrettiğiniz filmden o kadar etkilenirsiniz. Neva, işte böyle bir zamana denk geldi ve etkisi hala sürüyor.

Yazar Ilgın Olut, kitabın önsözünde Neva’yı edebi bir kaygı gütmeden yazdığnı söylüyor. Hikayeyi okuduğunuzda neden böyle olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Yazar bir teşekkürü borç bildiğinden yazdığını söylüyor Neva‘yı. Bu da hikayenin gerçek hayattan alındığını, kitaptaki karakterin adının da Ilgın olması sebebiyle yaşanılanların yazarın başından geçtiğini gösteriyor.

Ilgın’ın dönem dönem yaşamı anlatılıyor. Lise hayatından başlayan kitapta önce Ilgın’ın üniversiteyi kazanma macerasını anlatıyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni kazanan Ilgın, üniversite hayatına hızlı bir giriş yapar. Kızlarla konuşmaktan başlarda ne kadar çekinse de, daha sonrasında hızlı bir çapkına dönüşen Ilgın, kaç kadınla birlikte olduğunu bile bilemez. Ilgın üniversiteye başladığından beri hep bir kız arkadaşı olsun ister, ancak her zaman hayatının kadınını bir yerlerde bulacağını düşünür. Bu nedenle ilişkileri hep tek gecelik olur, ya da çarpık ilişkiler yaşar. Bu sırada küçüklükten beri arkadaşlık yaptığı, kardeşi gördüğü insanlardan darbeler yer, hayat onu hep sürüklemektedir. Bir zaman sonra yaşadığı her şeyin de bir hata olduğunu düşünür ve ileride bir kadın ona sığındığında ne yapacağını kara kara düşünen bir erkek haline gelir.

Ilgın çarpık ilişkilerinden bıktığı bir sırada Neva hayatına girer. Neva ile birbirlerine aşık olurlar. Ilgın ona hayrandır. Neva ise Ilgın’a aşık, tamamen bağlı, Ilgın ne isterse yapan ve bu uğurda kendini harap eden bir kızdır. Evlenmeye de karar verirler. Ancak Ilgın, Neva’nın geçmişine takılı kalır. Erkek arkadaşlarıyla yaşadıkları, insanlara ne kadar çabuk güvenebilmesi, ablası ve eniştesinin bazı yaşadıklarına sadece seyirci kalması Ilgın’ı deliye çevirir. Ve tüm bu saplantılar ilişkilerinin sonunu acıklı bir şekilde getirir. Ancak Ilgın her şeyi doğru mu görür, kendi doğruları gerçek midir?  Ayrıntılar kitapta:)

Sonunu okurken ağlamamak için kendimi zor tuttuğumu söyleyebilirim. Ilgın Olut‘un da bol bol dile getirdiği üzere kendinizden bir çok şeyi bulabileceğiniz bir kitap. Aklıma takılan sadece yaşanılanların gerçek olup olmadığı, ama malesef merakımı gideremedim. İnternette yaptığım araştırmaya göre yaşanılanların bir kısmı gerçek. Ancak kitabın sonunda yaşanılan olayların gerçekliği konusunda şüpheler var sanırım. Bunlar da okurların yaptığı yorumların bazıları, gerçek ne gerçekten bilmiyorum.

Bazen yaptığımız hataları fark etmeyiz, bazen sevdiğimiz insanlara fazlasıyla yükleniriz, onların ne kadar sabırlı olduğunu görmeyiz. Ilgın gibi kendi doğrularımızı gerçek doğrular sanabiliriz. Kendinizden bir şeyler mutlaka bulacağınız Neva‘yı okumak için en iyi neden pişman olmadan önce sevginizi gösterebilmek. Fazlasıyla hissetmek için okunmalı.