Yılmaz Özdil

 

1965 İzmir doğumlu Türk gazeteci ve yazardır.

Yılmaz Özdil, lise ve üniversite hayatını İzmir’de tamamlamıştır. İzmir Atatürk Lisesi’nin ardından Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda Gazetecilik okudu. Yeni Asır Gazetesi, meslek hayatına giriş yaptığı yerdir. Burada muhabirlik yaptıktan sonra Star Gazetesi’nin kurulmasında ilk taşları koydu. Star  Gazetesi’nin ardından Ciner Medya Grubu’na katıldı. Ciner Medya Grubu, Haberturk ( TV, Gazete, Web ), Bloomberg ( TV ve Radyo ), Newsweek, Food and Travel gibi dünyaca ünlü kanalların Türkiye’de de yayın yapmasını sağlayan önemli bir medya grubudur. Yılmaz Özdil bir dönem Sabah Gazetesi’nde kendi köşesinde yazmış, ayrıca ATV Haber Genel Yayın Yönetmenliği görevini de yapmıştır. Bu yayınların TMSF’ye satıldığı zamana kadar görevini başarıyla sürdürdü.

Yılmaz Özdil, Hürriyet Gazetesi’nde yazmaya başladıktan sonra,  Star Haber Genel Yayın Yönetmeni olarak Uğur Dündar ile de çalıştı.

Şuan Hürriyet Gazetesi’nde ve Fanatik Gazetesi’nde yazarlığını sürdürmektedir.

Yılmaz Özdil, yazdığı yazılarla, gündemde yer alan haberleri farklı bir bakış açısıyla değerlendirmesiyle ve eleştirmesiyle bilinir. Yazılarının hem gazetede hem de sosyal medyada okunma rekorları kırdığını söyleyebiliriz. Kendine özgü üslubuyla yazdığı her yazının ayrı bir gündem oluşturduğu bilinir.

Yılmaz Özdil’in şimdiye kadar yazdığı iki kitabı vardır;

İsim, Şehir, Hayvan ( 2011, Doğan Kitap ).

İsim, Şehir, Bitki ( 2012, Doğan Kitap ).

Deneme – Eleştiri türünde yazdığı bu iki kitapla kendi deyimiyle Türkiye’yi anlatır.