24 Saat Açık Kitapçının Sırrı – Robin Sloan

24-saat-acik-kitapci24 Saat Açık Kitapçının Sırrı, Kitap Kardeşliği Mart ayı kitabıydı. Ben sınavlar nedeniyle kitaba hem geç başladım, hem de haliyle geç bitirdim, geç yazma fırsatı buldum.

24 Saat Açık Kitapçının Sırrı, ismiyle kitap okumayı sevenlerin ilgisini çekiyor öncelikle. Ben de en başta isminden çok etkilendim, meraklandım. Okuduğuma değdi, benim için eğlenceli, modern ve klasiği birleştirmiş bir macera kitabıydı.

Öncelikle Clay’in ekonomik kriz yüzünden işsiz kalmasıyla başlıyor hikaye. Bir gün rast geldiği bu kitapçıya öylesine girdiğinde, eleman aradıklarını öğrenince başlıyor burada çalışmaya. Bu kitapçı sıradan bir kitapçı değil. Eski, uzuuuuun raflara sahip olan ve müşterileri de bir o kadar ilginç olan bir kitapçı. Clay bir süre kitapçıyı gözlemliyor. Arka taraftaki raflarda sıralanan kitapları eline alması dahi yasak. Ancak o kitapların müşterilerinin kayıtlarını en ince detaylarına kadar tutmak zorunda. Bir süre böyle devam eden Clay, bir gün merakına yenik düşüyor, kim bu insanlar, neden bu kadar heycanla bu kitapları okuyorlar, aralarında neden adeta bir yarış var ve en önemlisini bir gün o kitaplardan birini eline aldığında görüyor,hiç bilmediği bir dille yazılan bu kitapların anlattığı bu kadar önemli olan şey ne?

Böylece bu sırrın peşine düşüyor. Bu sırada Google’da çalışan Kat ona büyük katkılar sağlıyor. Maceranın devamını kitabı okuyarak öğrenebilirsiniz!

Kitap çok zevkliydi. Öncelikle modern ve klasiği birleştirmiş demiştim. Kitabı okurken Google’dan, Apple’dan,Kindle’dan ve birçok teknolojik alet ve markalardan bahsediliyor. Yazar Robin Sloan bunları çok güzel kullanmış. Kitapların içerdiği sırrı çözmeye giden yolda teknolojinin desteği su götürmez bir gerçek. Bir Dan Brown kitabı değil, ama kesinlikle aday. Modern bir macera- gizem kitabı olduğu için, ana karakterin olaylara yaklaşımı da o şekilde. Her şeyin altından çıkan gizemi sanki çok normalmiş gibi değil de, sanki filmin veya bir kitabın içinde miyiz, böyle olacak hali yok ya tavırlarıyla karşılamaları hoşuma gitti. Kitabı benim için daha gerçeğe yakın kılıyor açıkçası.

24 Saat Açık Kitapçının Sırrı akıcı ve esprili bir dille yazılmış. Kitabı okurken bol bol güldüm. Clay’in ağzından aktarılan hikaye böylece sizi sıkmıyor. 

Bay Penumbra’nın 24 Saat Açık Kitapçısı’nın sırrını çözmeye var mısınız?