BİR YAZ GECESİ RÜYASI – William Shakespeare

Merhaba sevgili okurlar,

Bir Yaz Gecesi Rbir-yaz-gecesi-ruyasi2üyası, Shakespeare’in en güzel komedilerinden biridir.

Shakespeare’in henüz sayılı oyununu okumuş olsam da komedilerini daha çok seviyorum sanırım. İlk başka Onikinci Gece’yi okudum ve onu da çok sevmiştim, onun da farklı bir tarzı vardı. Shakespeare trajedileri ile düşündürse de komedilerinde de yaşanan karışıklıklar ve gizemli şeylerle bizi etkilemeyi başarıyor.

Oyunumuz, Antik Yunanistan’da geçmektedir. Bu denenle biraz masalsı ya da mitolojik yönü daha fazla desem daha doğru olur sanırım. Ana teması aşk ve evliliktir. Yaşanan bazı karışıklıklarla olaylar komik bir şekilde yol alır.

Kısaca özetlersem;  her şey Atina Dükü’nün düğün hazırlıkları ile başlar. Fakat asıl sorun şudur ki, Lysander ve Demetrius Hermia’ya aşıktır. Hermia ise Lysander’e . Helena da Demetrius ‘a. Bir de sevimli perimiz Puck vardır. Olayları daha da karıştıran ve heyecan dolu perimiz. Yaşanan karışıklarla ilerler oyunumuz ve farklı bir son bekler bizi.

Bir Yaz Gecesi Rüyası, Shakespeare’in en renkli oyunlarından biri olarak görülmektedir. Birçok kez sahnelenmiş ve filmi de mevcuttur. İyi okumalar.