Anne – Caroline Leavitt

Caroline Leavitt‘in evlatlık verilen bir bebek ile annesi arasındaki asla kopmayan bağı anlatan kitabı Anne, sizi derinden etkileyecek.

anne-caroline-leavittSara, 16 yaşında henüz lisede okuyan başarılı bir öğrencidir. Okulda hiç kimsenin yanına yaklaşamadığı Danny ile aralarında gelişen garip ilişki Sara’nın ailesini çok rahatsız eder. Yine de Danny ile görüşmeye devam eden Sara hamile kalınca hayatı tamamen değişir. Baba olma düşüncesinden korkan Danny’nin ortadan kaybolmasıyla bebeğini açık evlatlık sistemi ile vermek zorunda kalır. Bir yandan anne ve babasının baskılarıyla mücadele eder, bir yandan da bebeğini vermiş olmanın acısı ve Danny’nin dönme umuduyla yaşamaya başlar.

Açık evlatlık sistemi, bebeğini verdikten sonra onu istediğin zaman görebilme hakkını verir anneye. Uzun zamandır çocuk hasretiyle yanıp tutuşan Eva ve George’u ilk baştan seven Sara, hamileliği boyunca onlarla vakit geçirir. Adeta ailenin bir üyesi olur. Ancak Sara’nın kızı Anne doğduktan sonra ve Eva ile George’a verildikten sonra Sara kızını görme isteğinin önüne geçemez. Her gün o evde geçirdiği vakit ise Eva ve George’u rahatsız etmeye başlar. Çünkü Sara ve Anne çok iyi anlaşmaktadır, Anne’i ağlatmamayı başarabilen, uyutabilen ve sadece hisleriyle bile olsa konuştuğuna inanan Sara’dır. Kıskanan Eva ve George, sonunda çareyi Anne’i de alıp Sara’dan çok uzaklara kaçmak da bulurlar.

Böylece Anne büyür, ancak tıpkı annesi Sara gibi kızıl ve kıvırcık saçları, babası Danny gibi yemyeşil gözleri vardır.

Sara ise annesinin ve babasının istediği gibi hayatını yaşamaya çalışırken kızının aklından geçmediği tek bir an geçiremez. Aradan yıllar geçtikten sonra Danny’nin evinin önünde onu gördüğünde hayatında ne yalanlar söylendiğini öğrenir.

Bundan sonra tek istediği Anne’i bulmaktır.

Anne, okuduğum en duygusal ve bu anlamda da başarılı romanlardan birisi. Yazar Caroline Leavitt hem Sara’nın, hem Eva ve George’un ve ileri de Anne’in gözünden tüm yaşananları bizlere aktarmış. Her anlatımda bir tarafsızlık, yaşananların gerçekliği hissediliyor. Sara’nın ve Danny’nin saf aşkları, Eva ve George’un tarif edilemez çocuk hasretleri, Anne’in kaldığı ikilemler…

 Anne sizi içine çekiyor, sayfaları durmadan çevirmek isteyeceğiniz türden bir roman.

Bu kitapta bulabileceğim tek kusur Türkçe’ye çevrilmesinden kaynaklanıyor. Kitabın orijinal adı ‘Girls In Trouble’. Ancak Türkçe’ye ‘Anne’ olarak çevrilmiş. Ben kitapçıdan aldığımda kitabı Türkçe adı ‘Anne’ olarak düşünerek almıştım. Ancak karakterin adı da ‘Anne’, yani bir isim olarak karşıma çıkınca kitabın adının gerçekten de ne olduğunu düşünmeden edemiyorum:)

Düzeltme: Kitabın bir de Baba versiyonu olduğundan Anne isim olarak kullanılmamış:)

Ayrıca Anne‘in kapak tasarımı da oldukça güzel ve kitabın duygusal havasını size sezdiriyor. Kitapların kapak tasarımlarının okuyucuya verdiği izlenimin ne kadar önemli olduğu konusunda adeta bir kanıt.

Anne, Caroline Leavitt‘in şimdiye kadar yazmış olduğu sekiz başarılı romanından bir tanesi.