Aşk ve Gurur – Jane Austen

Aşk ve Gurur, İngiliz edebiyatının en önemli eserlerinden biridir.

İlk olarak söylemek istediğim bu kitabın tamamen aşk dolu bir duygusal roman olduğunu sanmam. Aşk ve Gurur, komediyi de içinde barındıran ve bunu okuyucuya da ustalıkla hissettiren bir kitap. Yine isim yanılgısına düşmüş durumdayım, ancak kitabı beğendimi eklemek istiyorum.

Bennet ailesi İngiltere’nin küçük bir kasabasında yaşar. Beş kızı olan bu aile malesef oğlan çocuğu sahip olamamış, bu yüzden orta halin biraz üstündeki yaşamlarında sahip oldukları her şey yeğenlerine miras kalacağından tek dertleri de kızlarını evlendirmek olmuş. Aklı havada bir anne Bayan Bennet, karısının akılsızlığından bıkmış ve hiç bir şeye karışmayan bir baba Bay Bennet, ailenin en büyük iki kızları Jane ve Elizabeth, evlenmeye ablalarından daha meraklı olan Kitty ve Lydia, evdeki olaylara pek fazla karışmayan Maria. Her şey yazın kasabadaki bir köşkün Bay Bingley tarafından kiralanmasıyla başlar.

Bay Bingley ile birlikte yakın bir arkadaşı olan Bay Darcy ve kız kardeşi Caroline de gelir. Git gide samimi olan bu aile de Bay Bingley ve Jane birbirlerine aşık olurlar ancak birbirlerine söyleyemezler. Bu sırada herkese karşı kibirli ve çok gururlu görünen ve hiç bir kızı kolay kolay beğenmeyen Bay Darcy de Elizabeth‘den hoşlanmaya başlar. Ama gururu bu aşkı içinde yaşatmaya engeldir çünkü Elizabeth alt sınıftan bir kızdır.Bay Darcy, yakın arkadaşının da bu hataya düşmemesi için onu da aşkından vazgeçirir ve Londra’ya dönerler. Ancak bu veda aşklarını bitirmeyecek, aksine daha da büyütecektir.

Bunlar olurken miras olarak varlıklarına sahip olacak olan kuzenleri de Elizabeth ile evlenmek ister. Ancak bu adam o kadar sıkıcı ve boş konuşan birisidir ki Elizabeth evlenmeyi kabul etmez. Bunun üzerine kuzenleri Elizabeth’in en yakın arkadaşına göz koyar ve onunla evlenir. Kızlar ise hala bekardırlar ve anneleri bu duruma çok üzülür. Bir zaman Elizabeth yakın arkadaşını ziyarete gider, bu kasabada Bay Darcy ile de karşılaşırlar ve Bay Darcy’nin aşkı giderek büyür. Elizabeth’e açılır ve evlenme teklifi eder ancak Elizabeth onun tüm kibrini yüzüne vurarak reddeder.

Olaylar bundan sonra değişir. Elizabeth gelişen olaylar sonucu Bay Darcy’e hayranlık duymaya başlarken, Bay Darcy de karakterini değiştirip iyi biri olarak görünmeye çabalar. Zaten çok iyi bir insandır, ancak gururu insanlara böyle görünmesine izin veremeyecek kadar çoktur. Ama aşkı için kendisini değiştirir. Bu olaylar da romana ismini verir, Aşk ve Gurur.

Jane Austen‘ın en ünlü romanlarından biri. Bir kısmını okurken sıkılmış olsam da kitap daha sonra heycanlanmaya başlayınca elimden düşmedi. Kitap Jane Austen’ın yaşadığı İngiltere’yi o kadar iyi anlatıyor ki, insanın o zamanlar yaşasaydım dediği de oluyor. O zamanın koşullarında aslında büyük engellere ve yanlış anlaşılmalara maruz kalan aşklar, gün yüzüne çıkmak için çok çaba sarfediyor.k ve Gurur, hem aşk dolu hem de bunu komedi ile birleştirerek bizlere sunuyor.

Ayrıca Aşk ve Gurur’un filmi de bulunmakta, izlemek için sabırsızlanıyorum:)

Bu kitaba kitapyurdu.com’dan indirimli fiyata sahip olabilirsiniz

Aşk ve GururJane Austen