Aşkı Yarın Yaşayacaksın – Maeve Binchy

”Etkileyici, son derece zarif ve akıl dolu…Keyifli bir öğleden sonra için ideal bir kitap…”

İtalyanca Aşk Başkadır ile geniş bir okuyucu kitlesine sahip olan Maeve Binchyden güzel bir roman.

1950’li yılların İrlanda’sından aile ilişkilerinin, arkadaşlığın, dostluğun, aşkın işlendiği bir gençlik romanı.

Aşkı Yarın Yaşayacaksın okuduğum ilk ve tek Maeve Binchy romanıdır. O yüzden yazar ve tarzı hakkında çok bir fikrim yok, ama güzel bir romandı. İrlanda temasının fazlasıyla ön planda olduğu bu romanda dostlukları, ilişkileri, gelenekleri ile İrlanda havasını hissedeceğinizi düşünüyorum.

Kitabımız iki genç kızın üniversiteye başlangıcını, aşklarını, ailelerini ve dostluklarını konu alıyor. Onların karşılaştıkları zorlukları, yaşadıkları aşkları, bazen ihaneti ve bazen mutluluğu göreceğiz…

Benny Hogan, ailesi tarafından çok sevilen, ilgi odağı, birazcık kilolu, kıvırcık saçlı ve ailesinin durumu iyi olan bir kızdır. Romanımız Benny ve ailesi ile başlar. Benny’nin en yakın arkadaşı ise Eve Malone’ dur.

Eve Malone, anne ve babasını küçük yaşta kaybettiğinden rahibeler tarafından büyütülmüş bir kızdır. Arkadaşı Benny’nin aksine çok incedir. Ama sevimli bir kızdır. Ve annesinin akrabaları çok zengin olmasına rağmen onlarla görüşmediği için maddi zorluk çekmektedir.

Hikayemiz Benny ve Eve’nin üniversiteye başlanmasıyla hareketlenir. Benny ve Eve, herkesin ilgi odağı ve çok güzel bir kız olan Nan Mahon ile tanışırlar. Ondan çok şey öğrenirler. Daha düzgün konuşmayı, şıklığı, kaçamak cevapları vb…Daha sonrasında da okulun en popüler ve yakışıklısı olan Jack Foley ile tanışırlar. Artık hayatları değişmeye başlamıştır. Farklı giyiniyorlar, farklı yaşıyor, farklı birçok arkadaşa sahiptirler. Artık hayatları kasabalarından ibaret değildir. Onları farklı sürprizler, eğlenceler, aşklar bekliyordur. Birbirine destek olan bu üç kız artık birlikte coşup, eğlenip, yaşıyorlardır. Nan heskesin ilgi odağı olsa da gözü yükselerdedir. Benny ise okulun ilk gününden itibaren Jack’ten hoşlanmaya başlamıştır. Eve ise sorumlulukları ve yapması gereken şeyler olduğu için daha sınırlı bir şekilde yaşıyordur. Ve hayat onlara bir çok sürpriz hazırlamaya başlamıştır bile.

Aşkı Yarın Yaşayacaksın eğlenceli bir gençlik romanı olmuş. Tüm duygulardan birazcık birazcık buluyorsunuz içinde. Bazen ihaneti, hırsı, kıskançlığı görürken bazen ise dostluğu, aşkı, kardeşliği görüyorsunuz. Ama hayat herkesin düşündüğü ve planladığı bir şekilde gitmiyordur. Beklenmeyen olaylar, sürprizler bizleri bekliyor…

Ve size bu güzel romanın bir de filmi olduğunu söylemekten mutluluk duysam da, maalesef herhangi bir siteden bulup izleyemiyoruz. Sadece youtube.com ‘da Circle Of Friends (1995) başlığı ile partlı bir şekilde ve dili İngilizce olup hiçbir altyazısı olmayan bir şekilde bulabilirsiniz. Aslında şunu da belirtmeliyim ki filmi izledim ve her kitaptan uyarlanan sinema filmi gibi bir çok farklılık gördüm.Ve açıkçası biraz da hayal kırıklığına uğradım. Neden dersiniz! Sanırım benim hayallerimde kitap daha renkli ve canlıydı ve sanırım biraz da günümüze yakındı. Romanımız 1950’lerde geçtiği için birçok şey gerçekten farklı imiş, film sayesinde görmüş oldum. Eger İrlanda’nın 1950’lerini merak ediyorsanız filmi izlemenizi tavsiye ederim, ama tabi ki kitabı okuduktan sonra.

Aşkı Yarın Yaşayacaksın ile Maeve Binchy ile tanışmış oldum. Yazarımız, benim şehir romanı dediğim bir tarzda yazıyor bana göre. Olayların geçtiği ortamı gerçekten hissettiren bir yazar. O komşulukları, gelenekleri, hayatları gerçekten görüp hissedeceksiniz. Yorumda da dendiği gibi keyifli bir öğleden sonra okunabilir, hoş bir kitap.

Kitabın filmi de bulunmakta

Maeve Binchy’nin MorKitaplık’ta yer alan diğer kitapları;

Bu Yıl Farklı Olacak