Bu Yıl Farklı Olacak – Maeve Binchy

Maeve Binchy‘nin okuduğum ilk kitabı. Aslına bakarsanız kitabı bitirip de son sayfasında yazarın diğer kitaplarını gördüğümde şok oldum. Neden mi, hem adını duyduğum bir çok kitabın yazarı olduğunun farkına varmam hem de İtalyanca Aşk Başkadır filminin öncelikle bir kitap olduğunu öğrenmem bir oldu. Henüz kitaplar ve yazarlar hakkında farketmediğim bir çok ayrıntının olduğunun farkına varmamı sağladı.

Bu Yıl Farklı Olacak, yeni bir başlangıç yapmak isteyenler için önerebileceğim bir kitap. Çünkü kitabın içinde yer alan her öyküde, karakterlerin hayatlarının dönüm noktalarından bahsediliyor. Her öykünün ortak bir yanı var, o da Hristiyanlarca kutsal sayılan Noel günü. Bu Yıl Farklı Olacak, aslında geçen zaman dilimindeki Noel’in, karakterler için yeni birer başlangıcı temsil etmesini anlatıyor.

Kitabı aldığımda farketmediğim ayrıntılardan biri de kitabın öykülerden oluşuyor olmasıydı. Aslında arkasında yazan bilgileri okuduğunuzda anlayabileceğiniz bir şey, ancak kitapçımın tavsiyesi üzerine aldığım için arkasına bakma gereği duymadım sanıyorum. Öykülerden oluşan bir kitabı okuma fikri bana her zaman cazip gelmese de Bu Yıl Farklı Olacak bana hitap eden bir kitap oldu ve zevkle okudum.

Bu Yıl Farklı Olacak, bahsettiğim üzere yeni başlangıçların ya da insanların hayatlarını değiştirecek önemli gelişmelerin bir Noel zamanında gerçekleşmesini konu edinmiş. Kitapta yer alan öykülerde ailelerin yaşamlarındaki değişimler, yeni ilişkiler ve biten ilişkiler, aldatan eşlerin birbirlerine olan tutumları ve Noel’den sonraya ertelenen ayrılıklar, Noel‘in sımsıcak atmosferi sayesinde başlayan yeni arkadaşlıklar. Bana göre sımsıcak bir kitap ve öykülerden oluşuyor olması da yeni yeni hayatlarla tanıştırıyor olması bakımından çok iyi geldi.

Kitabın ilk öyküsünü okuduğumda kitabın devam edeceğini sanmıştım ancak başka bir öyküye geçtiğimi farkettiğimde üzüldüğüm noktalar çok oldu. Çünkü öyküler kısadır ve insanların yaşamlarının ancak kısa bir kesitinden bir olayı bize aktarır. Okuduğum öykülerdeki kişilerin başlarına neler geldiğini, işleri yoluna koyup koymadıklarını merak etmekten kendimi alamadım. Sanıyorum bu yüzden öyküler cazip gelmiyordu daha önceden.

Maeve Binchy‘nin yazımı oldukça sade geldi bana. Karakterler hakkında o  öyküyü gerçekten benimseyebilmemiz için yeterince bilgiler vermiş Ancak, sanırım yabancı yazarların kitaplarında karşılaştığımız sorunların biri isimlerin bir kadın mı yoksa bir erkek karaktere mi ait olduğunu anlayamamamız, bunu ancak öykünün gidişatında anlayabiliyoruz. Bu dediğim sıragelmiş isimlerin dışındakiler için geçerli tabi, ve bu kitabı okurken başıma geldi. Bazı karakter isimlerinin diğer öykülerde de kullanılması aynı karaktere ait başka bir öyküyü mü okuyorum düşüncesine kapılmama da yol açtı. Bence Bu Yıl Farklı Olacak gibi kitaplarda karakter isimleri bu yönden önemli. Maeve Binchy bazı durumları da bir çok öyküsünde kullanmış, tekrar tekrar söylemiş. Örneğin New York’ta Noel’in yalnız insanlar için çok zor geçtiği veya insanların çocuklarına neden hayvan isimlerinin kısaltmasını taktıklarına anlam veremediği gibi. Bunlar dikkatimi çeken bir kaç nokta sadece.

Bu Yıl Farklı Olacak, eğer siz de benim gibi değişikliklere ihtiyaç duyduğunuz bir zaman dilimindeyseniz, mutlaka okumanız gereken kitaplardan biri. Öykülerden oluştuğu için parça parça okuyarak canınızın sıkkın olduğu her dönemde içinizi yumuşatması için tercih edebilirsiniz.

Maeve Binchy’nin MorKitaplık’ta yer alan diğer kitapları;

Aşkı Yarın Yaşayacaksın

Bu kitaba kitapyurdu.com’dan indirimli fiyata sahip olabilirsiniz

Bu Yıl Farklı OlacakMaeve Binchy