Agatha Christie

15 Eylül 1890 doğumlu ünlü İngiliz yazardır. Hala sevilerek okunan bir çok polisiye romana imza atmış, ustalıkla yazdığı cinayet romanlarıyla büyük üne kavuşmuştur.

Eğitimini evde annesi sayesinde alan Agatha Christie, daha sonrasında bir doktor olan Arvhibald Christie ile evlendi. Fransa’ya gittikten sonra okuduğu dedektif romanlarının daha iyisini yazabileceği düşüncesiyle yazmaya başladı. Böylece ilk cinayet romanı olan Styles’daki Esrarengiz Olay ortaya çıkmış oldu.

Styles’daki Esrarengiz Olay, Agatha Christie’nin romanlarının vazgeçilmezlerinden olan ünlü dedektif Hercule Poirot’u da bize tanıtmış oldu. Kibar, zeki, esprili ve cinayetleri küçük gri hücreleri ile çözen Hercule Poirot, çok sevilen ve hayranlık duyulan bir karakter olmayı başardı. Ardından ise Miss Marple adında İngiliz bir yaşlı kızı yaratan Agatha Christie, bu sefer de cinayetleri hisleri ve sezgileri doğrultusunda çözmeye çalışan bir karakter ortaya çıkardı.

Ardından eşi tarafından aldatıldığını öğrenen Agatha Christie, Arvhibald Christie’den boşandı. Daha sonra Ortadoğu’ya yaptığı ziyaretler sırasında tanıştığı arkeolog Max Mallowan ile evlendi. Bu sıralar yazdığı romanlar Mezapotamya Cinayeti ve Nil’de Ölüm‘dür. Yazar, West End tiyatrolarında sahnelenen birçok tiyatro oyununu da yazmıştır.

Agatha Christie’nin romanları arasında On Küçük Zenci ise polisiye romanların klasikleri arasında sayılmaktadır. Agatha Christie’nin edebi kaygı taşıyarak yazdığı söylenen Roger Ackroyd Öldürüldü adlı kitabının anlatıcısı katildir. Son Perde ( Ve Perde İndi ) adlı kitabı ise ölümünün ardından yayınlanmıştır. Bu kitapta Agatha Christie’nin yarattığı ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot, yazarın ilk kitabında bahsettiği Styles’daki eve tekrar döner. Bu sefer cinayeti işleyen Hercule Poirot’tur. Katilin entrikalarına yenik düşen Hercule Poirot, kitabın sonunda katili kendisi öldürür ve kitabın sonunda vefat eder.

Agatha Christie, kitaplarını üstün bir zeka ve  gözlem yeteneği ile yazmıştır. Kitaplarını her zaman “aldatmadan şaşırtma” tekniği ile yazan yazar, genel olarak ilgiyi başka karaktere yöneltirken asla yanlış bilgiler de vermez. Burada yarattığı dedektiflerin çözümleme tekniklerini de başarıyla uygular.

Yazarın aldığı ödüller arasında en önemlisi 1971 yılında aldığı İngiltere’nin en önemli unvanlarından olan “Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı”dır. 12 Ocak 1976 yılında ünlü polisiye roman yazarı Agatha Christie, İngiltere’de vefat etmiştir.

Agatha Christie’nin ölümünün ardından bulunan ve yakın zamanda piyasaya çıkan Agatha Christie’nin Gizli Defterleri, yazarın romanları hakkında aldığı notlardan oluşmaktadır. Ayrıca kitapları için düşündüğü karakterlerden bilgi ve yayınlanmamış kitapları hakkında da notlar içerir. Vazgeçilmiş sahneler, alternatif kurgular adeta bir hazine değerinde.

Agatha Christie’nin kitaplarından bazıları; Noel’de Cinayet, Nil’de Ölüm, Cenazeden Sonra, Köşkteki Esrar, Doğu Ekspresi’nde Cinayet, Cinayet Alfabesi, Gece Gelen Ölüm, Ölümle Randevu, Acı Kahve, Cinayet Reçetesi, Beş Küçük Domuz, Üç Yanlış Üç Ceset, Ölüm Adası, Zarif Bir Cinayet Gecesi.

MorKitaplık’ta yer alan Agatha Christie Kitapları;

Noel’de Cinayet

Nil’de Ölüm