Momo – Michael Ende

Zamanın ne kadar önemli bir şey olduğunu bu kadar iyi anlatan bir başka kitap daha yoktur herhalde. Michael Ende, Momo adlı kitabında zamanın önemini anlayan ve bundan faydalanan zaman hırsızlarının öyküsünü anlatıyor.

Günlük yaşamın o hızlı temposuna ayak uyduran insanlar malesef kendisinden başkasını düşünmeyen kişilere dönüşürken Momo adlı küçük bir kız her şeyi görüyordu. Momo, oturduğu semtte yıkık dökük bir eski tiyatroda yaşayan küçük ama bir o kadar akıllı bir kız. Çocuklarla çok iyi anlaşan, ama yalnız onların değil büyüklerin de dostu birisi. Yaptığı şey ise insanları dinlemek.  Momo onları dinliyor, sorunlarına akıllıca çözümler buluyor, insanları birbirine yakınlaştırıyor.

Kitapta hayatımızın en kıymetli unsurlarından biri olan zaman kavramı üzerine duruluyor. Zaman o kadar önemli ki…İnsanların değerini malesef çok fazla anlayamaması ise işini iyi bilenlerin işine yarıyor. Bunlar Duman Adamlar. Anlıyorlar zamanın ne kadar kıymetli olduğunu ve bunu kendi lehlerine kullanmaya başlıyorlar. Nasıl mı? Bizlerin arasına karışarak.

Zaman Tasarruf Şirketi adını verdikleri bir sahte isimle insanların arasına karışan Duman Adamlar, onlara hayatlarını nasıl geçirmeleri gerektiğini ve nasıl zamandan tasarruf edeceklerini anlatmaya başlar. Bununla birlikte zamanlarını asla boşa geçirmemelerini, yani insanların gereksiz dertleriyle uğraşmamalarını hatta onlara selam bile vererek zaman kaybetmemelerini öğretirler. Ve bu insanlar için çok kötü zamanların başlamasına neden olur. Artık hiç kimse birbiriyle ilgilenmez ve yalnız çocuklar bu durumun farkına varır. Çünkü anne ve babaları onları da ihmal etmeye, birer makineye dönüşmeye başlamıştır.

Bu sırada Momo çocukları ayaklandırıp bu durumun dağılması için bir şeyler yapmak gerektiğini söyler. Momo’nun yapacaklarından korkan Duman Adamlar çocukların zamanlarını da çalmaya başlar. Daha sonrasında yalnız kalan Momo bir gün bir kaplumbağa ile karşılaşır ve kaplumabağa ona, onu takip etmesini söyler. Böylece Momo zamanın kaynağına Hora Usta’nın yanına gider. Burada bin bir türlü saatler bulunur. Hora Usta  Momo ile ilgilenip zamanın sırlarını anlatırken zaman akıp gider ve Momo bir gün geçtiğini sanarken gerçek zamanda bir yıl geçer. Momo evine geri döndüğünde her şey çok değişmiştir.

Tekrar Hora Usta‘ya giden Momo buna bir son vermek istediğini söyler. Böylece Hora Usta ile bir plan yaparlar. Hora Usta uyuyacak, yani zaman duracak, böylece Duman Adamlar yaşayabilmek için zaman depolarına gidecekler. Plana göre onları takip edecek olan Momo da Duman Adamlar’ın hepsi yok olduğunda tüm herkesin zamanını geri bırakacak. Bunu uygulamak için ise yalnızca bir saatleri vardır.

Momo, Duman Adamlar ile bir mücadeleye girişir. Zaman geçtikçe Duman Adamlar da yok olmaya başlar çünkü onlar zaman ile beslenir. Zaman depoları boşaldığında Momo herkese kendi zamanını geri verir. Böylece herkes zamanını eskisi gibi kullanmaya başlar. Birbirlerine zaman ayırırlar, dertlerine çözüm bulmaya çalışırlar, çocuklarına gereken ilgiyi gösterirler. Ve dünya daha mutlu bir yer olur.

Çocuklar için ve hala çocuk kalanlar için, zamanın ne kadar değerli olduğunu daha iyi anlamak isteyenler için Michael Ende‘den Momo okunması gereken en güzel kitaplardan biri.

Bu kitaba kitapyurdu.com’dan indirimli fiyata sahip olabilirsiniz

MomoMichael Ende