Babam ve Sevgilim – Fabio Volo

“Tüm yarınlarımı tek bir dün için değiştirirdim.”

Babam ve Sevgilim, okuduğunuz zaman sizi hüzünlendiren, çünkü mutlaka kendinizden bir şeyler bulduğunuz ve üzerine düşündüğünüz, Fabio Volo’nun ünlü eserlerinden bir tanesi. Öncelikle yayınevine bu eseri İtalyan edebiyatından dilimize kazandırdığı için teşekkür etmeliyiz.

Babam ve Sevgilim‘i kitapçıda gördüğümde ilk olarak düşündüğüm, bir kadının ağzından yazılmış olabileceği ve o kadının babası ve sevgilisi arasındaki ilişki üzerine bir roman olduğuydu. Ancak Babam ve Sevgilim, bir erkeğin gözünden anlatılmış ve hikaye ise bambaşka.

Lorenzo, orta halin biraz daha altında bir maddi durumu olan bir ailede büyümüş bir adam. Babası bar işletmecisi, kendisi ise ortaokulda okulu bırakmak zorunda kalmış. Babası ile ilişkisi hiç bir zaman iyi gitmeyen, bu nedenle çocukluğunda da erişkinliğinde de baba eksikliğini çeken birisi.

Lorenzo’nun hayatı aldığı 2 haberle değişiyor. Bunlardan bir tanesi, babasının sağlık durumunun hiç de iyi olmadığıdır. Babasının yaptırdığı tahlillerin sonucuna göre durumu belli olacaktır, ya babası ameliyat olup hastalığını yenecek ya da iş işten çoktan geçmiş, geç kalınmış bir kemoterapi görecektir. 2. olasılık babasını tamamen kaybedeceği anlamını taşımaktadır.

Aldığı ikinci haberse yaklaşık 2 yıl önce onu terkeden sevgilisi hakkındadır. “O” başka bir adamla evleniyordur.

Bunun üzerine Lorenzo’nun geçmişine bir yolculuk yapıyoruz. Bu yolculuk aslında Lorenzo’nun kendi iç dünyasına yaptığı bir yolculuktur. Böylece hatalarını, geç kalınmışlıklarını görmeye başlıyor. Babasının eksikliğini hissederken ve onu yargılarken aslında onun gibi birine dönüştüğü ve sevgilisini de bu yüzden kaybettiğine dair bir hikaye.

Lorenzo babasıyla arasını düzeltebilecek mi ve sevgilisini yeniden kazanabilecek mi, Babam ve Sevgilim‘i okuduğunuzda alacağınız cevaplar.

Babam ve Sevgilim’in anlatımı çok duygusal. İlk sayfalardan itibaren Lorenzo’nun iç dünyasında buluyorsunuz kendinizi. Olaylarda kendinizden bir şeyler buluyorsunuz. Lorenzo ve ailesinin fakirlikle mücadelesi, henüz yetişmekte olan bir erkek çocuğunun olaylara bakış açısı, babasına ihtiyaç duyan küçük bir çocuk ve genç bir yetişkin.

Ayrıca ilişkilere bakış açınızı değiştirecek olaylarda içeriyor. Kadın-erkek ilişkilerine bir erkeğin gözünden bakıyorsunuz. Lorenzo’nun pişmanlıkları, sevgilisine duyduğu özlem sizi de içine alıveriyor.

Okuduğumuzda anlıyoruz ki bazı şeyler için hiçbir zaman geç değildir, bazı şeyler içinse söylenecek söz kalmamıştır ya da çok geç kalınmıştır.

Babam ve Sevgilim, olağanüstü duygusal, zaman zaman komik, sahip olduğumuz, mücadele etmemiz ve korumamız gereken önemli ilişkilere dair bir roman. Fabio Volo‘nun yazmış olduğu beş başarılı romandan bir tanesi.