İskender – Elif Şafak

Elif Şafak en sevdiğim ve çok beğenerek takip ettiğim Türk yazarlardan biri olmasına karşın, beni İskender romanıyla tam anlamıyla büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Kitap daha basılmadan hakkında bir sürü çalıntı söylentisi çıkmasına rağmen umursamadım ve büyük bir sabırla, tam 1 sene boyunca bu kitabın basılmasını bekledim. Bir günde bitirdim, ama diğer elif şafak romanları gibi akıcı olduğu için değil,  tam tersi Elif Şafak’ın tarzına ait olmadığı için.

İskender‘in dili çok basit, hikayesi sıradan, kurgusu ve olay işleyişi basit, sonu da Elif Şafak romanlarında hiç görmeye alışık olmayacağınız bir biçimde tahmin edilmesi kolay, sıradan bir şekilde sonlanıyor. Kitabı bir bütün olarak “çok kötü” şeklinde nitelendirmek doğru değil elbette, bir emek var. Ama diğer Elif Şafak romanlarıyla kıyaslandığında (Elif Şafak okuyucuları demek istediğimi daha iyi anlayacaktır) fazlasıyla sade kalmış.

Romanda 3 kuşak bir ailenin hikayesi anlatılıyor. Ana karakterimiz İskender. Roman onun üzerinden ilerliyor çoğu zaman. Göçmen sorunları, namus cinayeti, aile kavramını sorguluyor Elif Şafak. Ama birçok şey havada duruyor romanda. Elif Şafak sorguladığı kavramların içini doldurmuyor. Derinliği, içtenliği olmayan bir roman, bu yüzden kendinizi hikayenin içinde, hikayenin bir parçası gibi hissedemiyorsunuz.

Çok reklamı yapıldı,kapağı çok konuşuldu… Ama bir Elif Şafak hayranı olarak bu kitabı mutlaka okuyun diyemeyeceğim. Romanı merak ediyorsanız okuyun derim, ama okumazsanız büyük bir kayıp diyemeyeceğim.

Yazar hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Elif Şafak’ın MorKitaplık’ta yer alan diğer kitapları;

Aşk