Bir Genç Kızın Gizli Defteri – İpek Ongun

Bir Genç Kızın Gizli Defteri, şu an liseyi yeni bitirmiş veya üniversitede okumakta olan gençlerin çoğunun büyük merakla okuduğu bir seridir. Özellikle kızlar. İpek Ongun‘un bu serisi lise yıllarından anlatmaya başladığı Serra karakterinin daha sonra üniversite yıllarını, ardından düğün telaşını ve sonrasında da anne olduğu dönemleri anlatıyor.

Annesi ve babası ayrılan Serra, başlangıçta büyük sorunlar yaşıyor. Ankara’dan İstanbul’a annesiyle birlikte taşınıyorlar ve liseye burada devam ediyor. Serra’nın genç kızlık dönemine yaşadığı sorunlar, yeni bir şehire alışma, yeni arkadaşlıklar edinme…Yaz tatilinde Çeşme’ye gitmesiyle başlayan ilk aşk. Yani her gencin hayatının çeşitli dönemlerinde yaşadığı sorunlar. Çok okunmasının nedenlerinden biri de bu. Daha sonraki kitaplarda ise Serra üniversiteyi kazanır, Ankara’ya gider. Sevgilisi onu aldatmıştır, burada yeni bir ilişkiye başlar. Oktay ile nişanlanır, evlenecekken ayrılırlar ve babannesinin bulduğu damat adayına aşık olur, onunla evlenirler.

Kitapları bu şekilde bir solukta anlatmak cidden kolay. Ama bir gencin hayatının sıkıntılı dönemlerine şahit olmak, işte Bir Genç Kızın Gizli Defteri bunu anlatıyor. Benim şikayetim ise İpek Ongun’a. Seriyi okuyanlar bilirler, 6. kitap Şimdi Düğün Zamanı‘nda İpek Ongun artık okurlarına veda eder. Bu son, der. Ancak üstüne 3 kitap daha yazdı. Eminim okurlar daha fazla yazması için ısrar etmişlerdir, maillere boğmuşlardır. Ancak yazar bitti dediyse bitmesi gerekmezmiydi? 6 kitap yerine son olarak 9 kitapta tamamlanan seri. Bu bana malesef yine “nasıl olsa okunacak” kitapları çağrıştırıyor. Yazarın neden devam ettiği okurlar nedeniyle midir, yoksa yazacak başka bir şey kalmamasından mıdır. Tek üzüldüğüm yanı bu. Malesef seriyi 7. kitap Hayat Devam Ediyor‘u da okuyarak bıraktım. Bundan sonraki kitapların zaten arka bilgilerini okursanız serinin ne yöne doğru gittiğini rahatça görebilirsiniz. Serra’nın öyküsü zaten bitmişti..

Bu kitaba kitapyurdu.com’dan indirimli fiyata sahip olabilirsiniz

Bir Genç Kızın Gizli Defteriİpek Ongun