Narnia Günlükleri – C. S. Lewis

1949 – 1954 yılları arasında C.S. Lewis tarafından yazılan Narnia Günlükleri, Narnia adındaki sihirli dünyayı anlatır. 7 kitaptan oluşan seri daha çok çocuklara yönelik olup çeşitli şekillerde sunulmuş. Radyo, televizyon, tiyatro ve sinemalarda da Narnia Günlükleri kitlesini genişletmiş.

Benim favorilerim arasında yer alan bu günlükler, o dünyada yaşıyormuş hissi veriyor insana. Kitaplardan daha ayrıntılı bahsedelim. Narnia güçleri olan bir aslan tarafından kuruluyor. Bu dünyada bitkilerde konuşuyor, hayvanlarda. Basım tarihine göre ilk kitap olan Aslan, Cadı ve Dolap Narnia’da iyi ve kötünün çatışmasını anlatır. Narnia’ya kötülük bir şekilde hakim olmuştur ve ülkeyide Beyaz Cadı yönetir, mevsimde hep kıştır. Bu sırada 2. Dünya Savaşı nedeniyle ailelerinden ayrılıp profesör bir tanıdıklarının yanına yerleşen 4 kardeş, yeni evlerinde gizli bir dolabı keşfederler ve bu dolap Narnia’ya geçiş yapmalarını sağlar. Ancak bu dünyadan çıkamazlar bir türlü. Çünkü bu dört kardeşin Narnia’ya geleceği bir kehanete dönüşmüş ve Narnia’yı da Beyaz Cadı’dan bu dört kardeşin kurtaracağı söylenmiştir. Narnia’yı yaratan Aslan, ülkeyi kurduktan sonra gitmiştir, savaş yaklaşırken uzun süre sonra tekrar çıkagelir ve Beyaz Cadı ile savaş yaparlar. Sonuçta iyilik kazanır, dört kardeş Narnia’ya kral ve kraliçe olurlar. Narnia’da zaman diğer dünyaya göre farklıdır. Öyle ki dört kardeş orada yıllar yıllar geçirirler ancak diğer dünyada yoklukları 5 dakika bile sürmemiştir. Sonunda kardeşler Peter, Susan, Edmund ve Lucy dolabın çıkışını tekrar keşfeder ve evlerine dönerler.

Diğer kitaplarda Narnia daha geniş bir krallığa dönüşmüştür. İnsanlar bile haberdardır bu dünyadan. Bu Narnia’nın sihrini gözümde biraz bozan bir durum, malesef…

Yazar C. S. Lewis daha sonra Narnia’nın nasıl kurulduğunu anlatmak için Büyücünün Yeğeni adlı kitabı yazar. Bu kitapta Narnia hakkında bir çok sorunun cevabı verilir. Aslan, Cadı ve Dolap kitabındaki dolabın nasıl yapıldığıda açıklanır. Kısaca Narnia’daki sihirli bir elma ağacının dalından koparılan elmanın çöpünün gerçek dünyada toprağa atılmasıyla orada bu elma ağacı tekrar büyür. İleriki zamanlarda bu ağacın kesilmek zorunda kalınmasıyla ağaçtan bir dolap yapılır. Dolabıda Narnia’nın kuruluşuna şahit olan karakter alır; ki bu da Aslan, Cadı ve Dolap’taki profesörden başkası değildir.

Narnia Günlükleri’nin sinemada da yer aldığını söylemiştim. Aslan, Cadı ve Dolap ile Prens Caspian kitaplarının filmleri mevcut. Filmlerin kitapları arkada bıraktıklarını söyleyebilirim. Narnia’yı çok güzel tasvir eden filmler Narnia’nın sihrine daha da sihir katıyor gibi. İzlemediyseniz henüz izlemenizi de kesinlikle öneriyorum. Kitaplara genel olarak sadık kalındığını da belirtebilirim. Şafak Yıldızı’nın Yolculuğu adlı kitabın filmi de Aralık ayında gösterimde olacak.

Bu kitaba kitapyurdu.com’dan indirimli fiyata sahip olabilirsiniz

Büyücünün YeğeniC. S. Lewis

Bu kitaba kitapyurdu.com’dan indirimli fiyata sahip olabilirsiniz

Aslan, Cadı ve DolapC. S. Lewis