Monte Kristo Kontu – Alexandre Dumas

Alexandre Dumas‘nın başyapıtlarından biri olan Monte Kristo Kontu, bir denizcinin iftiraya uğraması nedeniyle hapise düşmesinin, sevdiği insanın elinden alınmasının  üzerine intikamını almasını anlatıyor.

Kitabın sadeleştirilmiş halini değil de aslına yakın bir versiyonunu okumanızı öncelikle tavsiye ediyorum. Monte Kristo Kontu, sadece intikam peşinde koşan bir denizcinin hayatını anlatmıyor. Alexandre Dumas’nın da kitabını yazdığı dönemlerde Fransa’da yaşanan siyasi olaylara da değiniliyor. Kral’a karşı Napolyon’u savunanlara, Napolyon’un tahtına iniş çıkışlarına yer verilmiş ve roman da aslında bunun üzerine kurulu.

Hikaye denizde başlıyor. Çok başarılı bir denizci olan Edmond Dantes yakında kaptan olacaktır. Seferlerinden dönmekte olan Edmond Dantes’e Napolyon tarafından verilmiş bir mektup bir adrese ulaştırılmak üzere emanet edilir. Daha sonrasında Dantes’in başarısını kıskanan bir denizci, nişanlısını elinden almak isteyen bir adam ve babasını maddi açıdan zor durumda bırakan komşusu, Dantes’e tuzak kurar. Üzerinde Napolyon’un mektubuyla yakalanan Dantes, düğün günü hapise atılır. Ama onun hiç bir suçu yoktur, bu mektubu almasının sebebide denizde hayatını kaybeden kaptanının son isteğini yerine getirmekten başka bir şey değildir.

Dantes hapise atıldığında intikam duygusuyla yanıp tutuşur. Ancak bunu nasıl yapacağını bilemez. Hapisteyken bir gün diğer bölümdeki bir mahkum kendi zindanında beliriverir. Farya adındaki bu kişi kaçmaya çalışmaktadır ve bu nedenle senelerdir zindanı kazar durur. Dantes ile anlaşırlar ve beraber kazmaya başlarlar. Bu kolay değildir ve seneler boyunca kazarlar. Bu sırada Farya bildiği her şeyi Dantes’e öğretir ve onun kendini geliştirmesini sağlar. Arkadaşı Farya’nın adı deliye çıkmıştır, hapiste servetinin olduğunu bağırıp durur ancak kimse ona inanmaz. Bu kazma sırasında Farya hastalanır ve ölür, Edmond Dantes’e de büyük bir servet bırakmış olur.

Hapisten kaçmış ve çok zengimn olan Edmond Dantes artık intikam almaya hazırdır. Öncelikle Monte Kristo Adası’nı satın alır ve herkese kendini Monte Kristo Kontu diye tanıtır. Hayatını mahveden üç insandan öcünü almak ister. Bunu başarırda. Kendisine kötülük edenlerden intikamını alan Dantes, bu intikamın bir kaç kişinin de ölümüne sebep olduğunu gördüğünde aslında büyük bir üzüntü duyar.

Monte Kristo Kontu dünya klasikleri arasında en sevdiklerimden biridir. Dantes karakterinin intikam alması kitapta çok uzun tutulmuş olsada, karakterlerin isimleri biraz birbirine karışsa da hikayeyi çok beğenmiştim:) Kitabın filmide mevcut. Alexandre Dumas‘nın Monte Kristo Kontu romanı, Dünya klasiklerinin sıkıcı olduğuna dair önyargıyı kaldıran bir eser, tavsiye ediyorum.

Alexandre Dumas’nın MorKitaplık’ta yer alan diğer kitapları;

Son Şövalye

Bu kitaba kitapyurdu.com’dan indirimli fiyata sahip olabilirsiniz

Monte KristoAlexandre Dumas