BİZİM BÜYÜK ÇARESİZLİĞİMİZ – BARIŞ BIÇAKÇI

Bizim Büyük Çaresizliğimiz, art arda okuduğum yabancı romanlardan sonra bir Türk yazar okuma isteğim olması ve de Barış Bıçakçı’nın adını çok duyup tarzını merak etmemle aldığım kitaplardan birisi. Çoğu zaman yabancı romanlara dalıp gidiyorum ve fark ediyorum ki sevgili Türk yazarlarımızı biraz boşluyor gibiyim. Bir de klasik bildiğimiz birkaç isimden sonra yeni isimleri de denemek, tarzlarını görmek gerçekten iyi oluyor. Bizim Büyük Çaresizliğimiz de bu yüzden edindiğim bir kitaptı. Bir de Ankara’da geçiyor olması da güzel bir neden tabii 🙂

bizim-buyuk-caresizligimizEnder ve Çetin iki çocukluk arkadaşı. Arkadaştan öte birbirlerine kardeş olmuş, hayatlarının her anında birbirlerinin yanında olmuşlar. Birbirlerinin iyi yanlarını kötü yanlarını, zaaflarını, hayatlarındaki dönüm noktalarını, kısaca her şeylerini biliyorlar. Bir gün yakın bir arkadaşlarının ailesi trafik kazasında öldüğünde, arkadaşları Amerika’ya dönmek zorunda kalıyor ve Ender ile Çetin’den kızkardeşi Nihal’e bakmalarını, evlerine almalarını istiyor. İki yakın arkadaş böylece hayatlarının en zor sınavını vermek zorunda kalıyor. Çünkü hayatlarının her döneminde birbirlerinin yanında olan bu iki arkadaş, ilk defa aynı kadına aşık oluyor. 

Sonra başlıyor Ender anlatmaya…Nihal’in eve gelişi, nasıl aşık oldukları, Çetin’den çekinmelerini, ikisinin de aynı kadına aşık olduklarını farketmelerini. Nihal ise ağabey gibi gördüğü bu iki insanın ilgisinden habersiz, ailesini kaybetmenin yarattığı şoklar, üniversite hayatı, küçük bir kızdan bir kadına dönüşme hikayesi. 

Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış Bıçakçı’dan okuduğum ilk roman. Okurken ben çok zevk aldım, bazen üzüldüm bazen güldüm. Barış Bıçakçı‘nın anlatımını çok sevdim. Kitabın adından dolayı biraz acıklı, belki dili devamlı melankolik bir kitap bekleyebilirsiniz. Kitapta ağır bir hava var evet, ama kesinlikle sıkıcı değil. Çünkü bu kitap Ender’in ağzından Çetin’e yazılmış. Aslında hikaye Nihal’den çok, Ender ile Çetin’in arkadaşlığının hikayesi. Bu nedenle konuşma tarzında, bir arkadaşın arkadaşa içini dökmesi tarzında olduğu için kitabın tarzını çok beğendim.

Daha fazla Barış Bıçakçı romanı okuyabilirim. Bizim Büyük Çaresizliğimiz bence benim için güzel bir başlangıç oldu. Bu kitabın bir de filmi varmış. Duyduğumda aslında amanın basitçe bir şey olmasın diye çok dertlenmiştim. Henüz izleme fırsatım olmadı ancak başrollerinde İlker Aksum, Fatih Al ve Güneş Sayın oynuyormuş. İlker Aksum’u Ender olarak hayal edemedim ama kendisinin oyunculuğunu beğendiğim için film umut vadediyor , en yakın zamanda izleyeceğim!