Bukalemunlar Kitabı – José Eduardo Agualusa

Kitapkurdu bir albino, güzel bir kadın, gizemli bir yabancı ve esprili tarzda konuşan bir kertenkele…

Bukelemunlar Kitabı, henüz bitirdiğim ve José Eduardo Agualusa‘nın 2007 yılında Bağımsız Yabancı Roman Ödülü’nü kazandığı kitabı.

Felix, insanlara yeni geçmişler satan bir albinodur. O bir bellek satıcısıdır. Geçmişiyle her türlü problemi olan insanlara temiz bir geçmiş sunmaktadır. Onlara yeni bir soy ağacı çizmekte ve kimin soyundan gelmek isterlerse, ünlü biri de olabilir, ona göre bir aile geçmişi hazırlamaktadır. Bunları yaparken bir de evinde beslediği bir geko ( bir çeşit kertenkele) vardır. Albino olduğu için çevresinden dışlanan Felix, her türlü derdini bu dostuna anlatır. Ancak bilmediği şey, konuştuğu gekonun daha önceki hayatında bir insan olduğu ve onu gayet iyi anlayabildiğidir.

Bir gün Felix’in kapısı çalınır ve gizemli bir yabancı içeri girer. Bir eski savaş muhabiridir bu yabancı, savaş fotoğrafları çekmiştir ömrü boyunca.  Felix’ten bir geçmiş istemektedir. Felix başta bu adamdan rahatsız olsa da ona yeni bir geçmiş hazırlar. Tahmin edemeyeceği şey, bu gizemli yabancının yeni geçmişini gerçekmiş gibi sahipleneceği ve yeni geçmişinin peşine düşeceğidir.

Felix bu yabancıyla bu tip problemler yaşarken bir de hayatına Ângela girer. Ângela’ya aşık olan Felix, hayatında ilk defa kendinden korkmayan ve tiksinmeyen biriyle karşılaşmıştır. Bir fotoğrafçı olan Ângela, hayata farklı gözlerle bakan birisidir, hayatın ışıklarını farkeden. Ancak bu kadının ve gizemli yabancının hayatına aynı zamanda girmesi bir tesadüf değildir.

Bukalemunlar Kitabı, geçmiş satan bir albinonun hayatından bir kesit aktarıyor bize. Bunu bir bukalemunun ağzından dinliyoruz. Albinoyu başlarda sevmeyen bu kertenkele ile Felix’in arasında başlayan dostluğa şahit oluyoruz. Aynı zamanda kitapta yer yer tarihi ve siyasi olaylara da yer veriliyor. Kitap Angola’da geçiyor.

Bukalemunlar Kitabı, José Eduardo Agualusa‘nın ilk kitabı değil. Yazar başlarda Felix karakterini bir öykü için yaratıyor. Ardından bu karakterin bir romanı hak ettiğini düşünerek Bukalemunlar Kitabı’nı yazıyor. Ancak kitap ödül almış olmasına karşın, bence sınıfı geçemiyor. Bir kitap değil de, fazla uzun bir öykü tadını verdiğini net olarak söyleyebiliyorum.

Fazla uzun olmadığı için rahatlıkla okuyabileceğiniz bu kitap, Felix’in ve Eulâlio adındaki gekonun öyküsünü anlatıyor. Sıkılmadan okuyabileceğiniz, sizde iyi bir izlenim bırakan bir kitap.

Bukalemunlar Kitabı, José Eduardo Agualusa’nın 7 kitabından bir tanesi. José Eduardo Agualusa, Angola’nın tanınmış yazarlarından bir tanesi.