Buket Uzuner – İki Yeşil Susamuru

Buket Uzuner‘in kitaplarını çok fazla okumamama rağmen aralarından İki Yeşil Susamuru‘na denk geldiğim içinde mutluyum. Her kitabımı alışımı çok net olarak hatırlayabilirim, İki Yeşil Susamuru da kitapçıdan elim boş dönmemek için çok uğraştığım bir anda kitapçının önerisiyle aldığım bir kitap. Alıp almamak da biraz kararsızdım, çünkü Buket Uzuner’in Kumral Ada Mavi Tuna‘sını yeni okumuştum. Her neyse, sonunda kitap benimdi.

Benim çok etkilendiğim kitaplardan biridir. Özellikle sonunda kafam allak bullak olmuş, tüm olaylar birbirine girmişti. Kitaptan şöyle bahsedeyim, kitabı aldığınızda bir önsöz karşılıyor sizi, aman bu bölümü geçmeyin, kitabın gerçek bir yaşamdan alındığını söyleyen ve kitabın nerden çıktığını anlatan gerçek bir bölüm burası. Bir genç bir kızın annesinin ve babasının ayrılmasıyla başlayan yaşamında başına gelenler aslında o kadar da sıradışı olmasa da kitapta anlatılan ek olaylar ilginç bir hale getiriyor. En başta bir boşanma, ardından anne ve babanın hayatına giren yeni insanlar, bu sırada genç kız ve kardeşinin hayatlarındaki karmaşalar, ölümler. Kitapta sürekli olarak verilen bir mesaj var, o da intiharın aslında kendi ölümünü kendi seçmek demek olduğu. Genç kızın hayatında o kadar karşısına çıkıyor ki intihar olgusu, insanlara da bu şekilde yaklaşıyor, bu olay insanlarla arasında bir bağ kurmasını sağlıyor.

İki Yeşil Susamuru‘ndaki su samurları kim diye soracak olursanız, aslında kitapla bir alakası yok gibi. Son sayfalara kadar adı bile geçmiyor diyebilirim. Kitapta anlatılan 2 tane baş karakterin hayatı aynı anda anlatılıyor ve bu karakterler hayatlarının ileriki bir döneminde birleşiyorlar yada okurken diyeceğiniz gibi nihayet karşılaşıyorlar. Teoman ve Nilsu.

Kitap gerçek hayattan alınmış ve kurgulanmış bir öykü gibi kurgulanmış. Kitabın baş karakteri olan genç kız hayat öyküsünü kitaptaki kurgu krakter olan yazara bırakıyor, ve yazar da bu olayları tekrar kurguluyor. Kitabın son sayfalarında yazarın notlarını okuduğunuzda ise sizi tamamen farklı bir şey bekliyor, bunu ise burada söylemeyeceğim. Okurlar için sürükleyici, psikolojik yönü ağır basan bir kitap. Son zamanların Türk yazarları arasında tavsiye ettiklerimin en başında geldiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Buket Uzuner’in MorKitaplık’ta yer alan diğer kitapları;

Kumral Ada Mavi Tuna

Bu kitaba kitapyurdu.com’dan indirimli fiyata sahip olabilirsiniz

İki Yeşil SusamuruBuket Uzuner