DENGESİZ BİR AŞKIN ANATOMİSİ – DUYGU ÖZLEM YÜCEL

dengesiz-bir-askin-anatomisiBu kitabı gördüğümde ilk düşündüğüm isminin çok iddialı olduğuydu. Dengesiz kelimesi beni öylesine çekti ki, çünkü her aşk hikayesi mükemmel değildir, içinde dengesizlikler vardır diye düşünüyorum. Bunu hiçe sayan ve mükemmel aşk hikayeleri yazan diğer kitaplara karşın dengesiz bir şeyler okumak geldi içimden bu sefer. Ayrıca kitap kapağı çok başarılı! Film afişi tadında hazırlanmış ve beni eve götür, senin kitaplığında olmalıyım diyor. Ben de elim boş çıkmadım tabi kitapçıdan.

Dengesiz Bir Aşkın Anatomisi, Duygu Özlem Yücel‘in yazmış olduğu, imkansız bir aşk hikayesini anlatıyor.

Aslı, üniversiteden mezun olmuş ve iş arıyor. Bir iş başvurusu için gittiği şirkette kimse tarafından ciddiye alınmaması onu sinirlendiriyor ve soluğu patronun kapısında alıyor. Böylece Can ile tanışıyor. İlk tanışmaları pek hoş olmasa da etkileniyorlar birbirlerinden. Ancak o sırada Aslı tatile gidiyor, araya zaman giriyor… Ancak Can onu tatilde de buluyor. Böylece aralarında hiç beklenmedik bir zamanda ama ilaç gibi gelen bir aşk doğuyor.

İstanbul’a döndüklerinde artık zamanlarını neredeyse hep beraber geçiriyorlar. Ancak Can’ın zaman zaman bencilce davranışları, ani sinirlenmeleri, bir şeye kafasını takıp durması Aslı’yla tartışmalarına sebep oluyor. Birbirlerini sevip de bir arada duramayan iki aşık oluveriyorlar. Bunun altında yatan gerçek sebepse Aslı’nın dünyasını yıkıyor.

İki seven insan neden birlikte olamıyor, aralarına devamlı ne giriyor böyle, seviyorlarsa mücadele etmeleri gerekmez mi diyorsanız Dengesiz Bir Aşkın Anatomisi‘ni okuyunuz!

Öncelikle bu kitaba zaten olumlu başladığımı söylemeliyim. Kitap aktı gitti desem yeridir. Zaten sizi yormayan, aksine içine alan bir hikaye ve anlatım tarzı var. Bu yönden başarılı. Hikayesine değinecek olursam eğer, size ne tamamen sıradışı bir hikaye diyebilirim, ne de klişelerle dolu. Belki biraz Türk filmlerinden esinlenme bir karşılaşma sahnesi olabilir, ama bunu modern bir peri masalı olarak nitelendirirsek yanlış olmaz. Duygusal bir kitap, Aslı’nın kendisiyle dertleşmeleri, konuşmaları duygusal, biraz da şiirsel bir anlatımla aktarılmış. Ama beni boğmadı, kadınlar için yazılmış o duygusal ve tamamen söz oyunlarıyla bezeli kitaplar gibi değil demek istediğim! Bu açıdan ölçülüydü. Can ve Aslı’nın diyalogları da tamamen duygusal değil, bazen komik, bazen agresif bir şekilde aktarılmış. Yani bir ilişkideki her yönden! Bu da hoşuma giden bir şeydi.

Kitabın sonuyla ilgili olarak, bekliyor muydun derseniz evet bekliyordum böyle bir şey. Çünkü ben Aslı gibi gözümü her şeye kapamadım, ipuçlarını takip ettim:) Okuyun tartışalım efendim:)

Duygu Özlem Yücel hakkında da söylemek istediklerim var. Öncelikle diğer blog arkadaşlarımın yaptığı söyleşiler ve sosyal medyadan da takip ettiğim kadarıyla dünya tatlısı bir insan. Şu sıralar yeni bir kitabı daha çıktı, Her Son Bir Başlangıçtır. Ayrıca Zamane Aşkları isimli bir kitabı daha var. Dengesiz Bir Aşkın Anatomisi‘ni bitirdiğim ve bu kitabı ne çok beğendim diye düşündüğüm sıralar, Duygu Özlem Yücel’in de günümüz Türk yazarları arasında güzel bir yer edineceğini düşündüm. İtiraf etmem gerekirse, genellikle Türk yazarların kitaplarını okumuyorum (tercihen değil sadece okumak istediğim diğer kitaplar o kadar çok ki! ), bir de piyasada her önüne gelenin roman yazdığını görüyorum. Duygu Özlem Yücel bence bunların arasından sıyrılmayı başarmış, eminim ki ileride yazdığı bu türde fenomen bir hale gelecek. Şimdiden okuyanı ve seveni o kadar çok ki!

Dengesiz Bir Aşkın Anatomisi aşka farklı bir yönden bakmak isteyenler için önerebileceğim bir kitap. Bazen birinde kendini bulursun, seni tamamladığına inanırsın..Her zaman mutlu sonla bitmez her şey, her zaman sevenler kavuşmaz, her zaman her şeyi gözardı edip katlanmazsın öylece.. İşte böyle bir kitap Dengesiz Bir Aşkın Anatomisi.