Hamlet – William Shakespeare

Merhaba sevgili okurlar,

Bu yazımda sizlere biraz Shakespeare’i biraz Hamlet’i anlatacağım.

Shakespeare, İngiliz Edebiyatı’nın unutulmayan, dev ismi.

shakespeare

Shakespeare zamanının zor bulunan yazarlarından biridir. O kadar yıl geçmesine rağmen eserleri hala sevilerek okunmaktadır. Birçok yazara da öncülük etmiştir eserleri. Edebi olarak yaklaşırsak ilklerdendir Shakespeare. İngilizce’ye yenilikler kazandırmıştır, dilde değişimler yapmıştır. En önemli ayrıntılardan biri de kendine özgü bir tarzı vardır, bunu sonelerinden görebiliriz. Söylediği sözlerle kelimelere ağır anlamlar yüklemiştir. En ilginç ayrıntılardan biri de o zamanlarda ve şartlarda Shakespeare bunları nasıl yazdı? Bunu nasıl başardı? Sanırım hala cevaplanamayan sorular. Diğer bir önemli nokta da Shakespeare hayatında olan keskin değişikleri eserlerine yansıtarak tarz değiştirmiştir hep ve o zamanlarda yapılmayan bir şey yapıp insan hayatını eleştirmiştir şairane bir dille.

Hamlet’e nasıl başladığımı sorarsanız, tam bir İngiliz Edebiyatı ve tarih hayranıyım diyebilirim ama daha yeni edebiyata bu kadar derinlemesine yaklaşıyorum. Evet, ilk okurken o replikleri çok ilginç geliyor anlamıyorsunuz bazen, ama sonrasında çok eğlenceli oluyor ve kendinizi bir tiyatro izliyor gibi hissediyorsunuz. Birde şunu eklemeden geçemeyeceğim, sanırım hepimizin aklına Shakespeare diyince ilk aşk geliyor Romeo ve Juliet ’ten dolayı ama bu kesinlikle yanlış bir genelleme, Shakespeare trajedilileri ile ünlüdür ve bunların en ünlülerinden biri de Hamlet’tir.

Hamlet, en çok sahnelenen, Shakespeare’in en önemli ve ünlü eserlerinden biridir. Okunması gerekenler listesinde en önde gelenlerdendir. Hamlet’in trajik hikâyesinin eski kuzey masallarına dayandığı söylenmektedir.

Hamlet intikam, iktidar savaşı, aşk ve akrabalık üzerine kurulmuştur. Bana göre ders verici yanı kuvvetliydi. Kin, nefret ve intikam en çok insanın kendisine zarar verir mesajını taşımaktadır. Kısaca size özetlersem;

Hamlet’in babası ölmüştür, aslında öldürülmüş demeliydim. Babası Danimarka kralı idi. Hamlet’in babasının öldürüldüğünü öğrenmesiyle başlar her şey. Hamlet artık yeni kralın yeğenidir sadece ve üvey oğlu olduğunu da eklemeliyim. İntikam duygusuyla filizlenir her şey. Diğer önemli bir ayrıntı da Ophelia’dır. Hamlet’in sevdiği kişi. Evet, o meşhur Ophelia Hamlet’te geçmektedir. İntikam, taht kavgası, aşkla harmanlanır ve devam eder hikâye. Sonunun da çok şairane ve anlamlı bittiğini eklemeliyim. Shakespeare mesajını sonda çok açık ve net vermiştir.

Sizler için kısaca özetleme çalışsam da kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Çünkü o dizeleri okuyup hissetmek daha başka bir şey. Hatta bazen dizeleri anlamak için kafa yoracaksınız. Eğer İngiliz Edebiyatı veya tarihle ilgileniyorsanız ve birazda tiyatro meraklısıysanız kesinlikle Shakespeare’i denemenizi öneririm.