Fidye – Julie Garwood

Sır ile başlayan küçük serimiz Fidye ile devam ediyor. Sır’ın devamı olmayıp yeni bir romanla karşı karşıyayız. Aslında ne demek istediğimi Judith McNaught’un tarzını bilenlerin anlayacağını düşünüyorum. Aynısını Julie Garwood’da da görüyoruz. Farklı karakterlerin hayatı  anlatılıyor ama  aralarında arkadaşlık, dostluk ve kardeşlik bağı  var.

Fidye, Sır’da tanıştığımız Bunchanan ve Sinclair Beylerinin  hayatları ve maceralarını konu alıyor.

Küçük serimiz iki romandan oluşuyor. Fidye son kitap oluyor anlayacağınız. Kıyaslamamı isterseniz ikisini, Sır ile farklı bir tarzla tanışmış oldum. Hoşuma gitti. Hani her şeyin ilki farklıdır derler ya, her ne kadar doğru olsa da. Sır’ın bende yeri ayrı ancak ben Fidye’yi daha çok sevdim. Neden derseniz! Sanırım daha fazla olay, macera  olduğundan.

Julie Garwood, gerçekten yormadan, merak içinde, heycanla okutturuyor romanlarını. Güzel bir macera romanı desem de doğru olur hani.

Sır da olduğu gibi romanımız İngiltere’de başlar, Kral I.Richard’ın hükmettiği bir dönemde. Ve on dört yıl sonra İskoçya’da devam eder.

Gillian, annesini küçük yaşta kaybetmiştir. Kız kardeşi Christen ve babası ile hayatını sürdürürken bir gece Kızıl Baron Alford’un hayatını mahvetmesi ile babasını da kaybeder. Aslında kardeşi Christen’i de kaybetmiştir. Ama hep içinde onu bir gün bulacağına dair umut taşımaktadır.

Romanımız, Gillian’ın çocukluğu ile başlar.Ve daha sonrasında genç bir kız olduğunda Baron Alford’un onu kaçırması ile haraketlenir. Baron Alford, Kral’ın hazinesi kadar önemli denebilecek küçük bir kutunun peşindedir. Ama manevi değeri olan bir kutudur bu. Ve bu kutunun Gillian’ın ailesinin elinde olduğunu biliyordur. Ama ne yazık ki kutu Gillian’ın kardeşi Christen ile birlikle kayıplara karışmıştır. Gillian bundan çokta emin olmasa da Baron’dan kurtulmak için böyle olduğunu söyler ve hayatı karşılığında o kutuyu Baron’a getireceğine dair söz verir.Ve kayıplara karışmış kardeşini bulmak için ayrılırken  Gillian başka bir  tutsakla karşılaşır. Küçük bir çocuktur bu. Baron Alford, Sinclair Beyi’nden intikam almak ve onu  tehdit etmek için onun küçük kardeşini kaçırmıştır. Aslında yanlış çocuğu kaçırmıştır ama haberi yoktur. Baron Alford, Maitland Beyi’nin oğlu Alex’i kaçırmıştır. Gillian, bu küçük çocuğu gördükten sonra onu acımasız Baron’un elinde bırakamayacağını düşündüğü  için ona yardım etmeye karar verir.

Bunchanan ve Sinclair Beyi Brodick ve Ramsey, en yakın dostları Iain Maitland’ın oğlunun öldüğü haberi ile sarsılırlar. Iain’a oğlunun öldüğü söylenilmiştir. Alex’i manevi  oğlu olarak gördüğü Brodick ise bu duruma inanamaz ve inanmak istemez. Brodick  Alex’in  koruyucusudur çünkü.

Gillian, Alex’e onu eve götüreceğine dair söz verir. Onu zalim Baron’un elinden kurtarmalıdır. Küçücük bir çocuğun bu olanlara dayanamayacağını düşünür. Gillian zorlu bir maceraya atılıyordur. İngiltere’den İskoçya’ya kadar uzanan zorlu bir maceraya.

Bu zorlu yolculukta Gillian’ı  sımsıcak arkadaşlıklar, dostluklar, sevgi dolu bir aile ve sürpriz bir aşk bekliyor olsa da acımasız, kötü anlar da bekliyordur onu. Yaşaması gereken birçok olay ve sürpriz vardır. Hayatı karmakarışık olmuştur. İlk olarak Alex’i ailesine teslim etmelidir. Sonrasında kardeşi Christen’i bulmalıdır. Gerçekten zorlu bir yolculuk onu bekliyordur.

Julie Garwood, Fidye ile  güzel bir macera romanı ile bir aşk romanı harmanlamış diyebilirim. Sürükleyici bir roman olmuş. Kurgusuna da değinmeden edemeyeceğim, gerçekten bol  aksiyonlu ve güzel bir kurgusu var. Merak içinde olayları sonlardırmak isteyeceğinizi  düşünüyorum. Romanımızda aslında bir sürpriz aşk daha bekliyor olsa da sizi onu da ben size sürpriz olarak bırakıyorum. Ama teması olarak baktığımızda Sır ile benzerliği göz ardı edilemez. Karakterlerimiz, yaşam tarzları, hayata bakış açıları gibi. Tarihi -aşk  roman sevenler için güzel bir tercih.

Julie Garwood’un MorKitaplık’ta yer alan diğer kitapları;

Sır