Sır – Julie Garwood

“Olağanüstü…Duygu yüklü,sevgi dolu bir aşk hikayesi”

“Garwood her zaman olduğu gibi bu eseriyle de kendini kanıtlıyor.Sakın kaçırmayın!”

Hikayemiz  1181’de İngiltere’de iki küçük kızın hikayesi ile başlar. Ve 1200 ‘de  İskoçya’da devam eder.

Sevgi dolu bir roman olmuş bence de. Sıkı bir dostlukla başlar ve şekillenir hikayemiz. Ailenin, dostluğun, arkadaşlığın ve aşkın anlatıldığı etkileyici bir roman olmuş.

Sır ile  ilk olarak bir gelecek filmler sayfasında tanıştım. Oyuncuları muhteşemdi. Sevdiğim oyuncular oynuyordu. Konusuna baktım biraz  ve çok merak ettim, kesin okumalıyım dedim. Ve okumaya başladım. Geçtiği zaman olarak baktığımda ilk başlarda biraz fazlasıyla geçmişte geldi. Beylikle yönetimler felan. Ön yargılarım oluşmadı değil. Ama sonrasında çok sevdim  ve kısa bir sürede bitirdim. Filmi sorarsanız eğer hala yok ve sanırım olmayacak da…

Judith Hampton, babasını küçük yaşta kaybetmiş ve kendisine tahammül edemeyen bir annesi olan güzel bir kızdır. Akrabalarının yanında hayata tutunmaya çalışmıştır. Zeki ve guruludur da. Çocukluk arkadaşı Frances Catherine’nde ve ailesinde sevgiyi bulmuştur. Ve hayatında önemli bir yeri olmuştur Frances Catherine’in.

Hikayemiz bir söz üzerine başlar. İki küçük çocuğun birbirine verdiği söz ile. Frances Catherine’in bir bebeği olacaktır ve Judith arkadaşına onun bu zamanlarında yanında olacağına dair söz vermiştir. Ama Judith İngiltere’de, Frances Catherine ise İskoçya’dadır. Ve o  zamanların  İskoçya’sında İngiltere’den misafir kabul edilmemektedir. Anlayacağınız İskoçların İngiliz düşmanı, İngilizlerin de İskoç düşmanlığı olduğu bir dönemdir. Ama Frances Catherine’in çabalarıyla sadece Judith için özel bir izin çıkarılır ve gelmesi kabul edilir. Frances Cathherine,   Maitland topraklarında Maitland beyinin kardeşi ile evlidir. Ve bu durumun da izin verilirken  güzel bir etken olduğu göz ardı edilemez doğrusu.

Iain  Maitland, Maitlandların beyidir. Cesur bir savaşçıdır. Bey olduğu için sözlerine karşı gelinemez. Iain Maitland, İngiltere’den gelecek misafiri kendisi gidip almalıdır. Çünkü kardeşinin eşinin arkadaşıdır. Böylesi daha uygundur. Yalnız bir bayanı başka kimseye emanet edemeyecektir. Aslında kardeşi bu görev için daha uygun olsa da eşinin yanında olmalıdır böyle bir durumda. Böylece görev istemese de Iain’a kalır. Çünkü o da tam bir İngiliz karşıtıdır.

Judith, İskoçya’ya gidiş haberini alınca çok sevinir. Aslında kimse bilmese de Judith’ in iki amacı vardır İskoçya’ya gitmek için. Birinci amacı tabi ki en yakın arkadaşının yanında olmak ve ona destek olmak için. Diğer kimse tarafından bilinmeyeni ise, kendisine öldüğü söylenilen İskoçya’da yaşayan Maclean Beyini yani babasını bulmak için.

Yolculuk zamanı geldiğinde Judith büyük bir şaşkınlık yaşar, şaşkınlığını gizleyemez doğrusu. İskoçları çok ilginç bulur. Ama bu duruma katlanması gerektiğini düşünür. Hep terslese ve terslense de. Pek güzel bir iletişim kurdukları söylenemez, özellikle de İskoçların beyi  Iain ile. Judith kendisini tam bir düşman olarak gördüklerine emindir. Judith gerçekten çok farklı bir yolculuğa çıkıyordur. Onu bir çok sürpriz beklemektedir. Farklı bir yaşam, farklı insanlar. Sürpriz bir aşk, güzel dostluklar ve sımsıcak bir aile.

Sır, okuduğum ilk Julie Garwood romanıdır. Garwood’un tarzıyla tanışmış oldum. Güzel ve etkileyici bir anlatımı var. Ve sayfaları merak içinde hızla geçeceğinizi düşünüyorum. Ve bazen bazı imkansızlıkların da olabilceğini göstermiş bize Garwood. Sade bir dilli var. Rahatlıkla okuyabileceğinizi düşünüyorum. Belki unutulmazlarınız arasında yer alacak bir roman Sır. Okumanızı tavsiye ediyorum.

Julie Garwood’un MorKitaplık’ta yer alan diğer kitapları;

Fidye