Gümüş Patenler – Elisabeth Maspes Dodge

Çocuklar İçin Kitaplar

Unutamadığım çocuk romanlarından biri olan Gümüş Patenler‘i, kitap okuma alışkanlığını yeni yeni edindiğim bir zamanda okudum. Bu nedenle henüz ilkokul-ortaokul çağındaki tüm minik kitapkurtlarına öneriyorum:)

Gümüş Patenler, soğuk kış günlerinde Hollanda’daki çocukların gölün donmasını bekledikleri zamanları anlatır. Her zaman özendiğim bir şey olan göl üzerinde patenle kaymak, soğuk ülkelerde her çocuğun mutlaka yaptığı bir şey. Bizim kahramanlarımız Hans ve Gretel de, yaşıtlarının yaptığı gibi göl donduğu zaman kaymayı çok seviyorlar. Ancak onların tek sorunları maddi durumlarının iyi olmaması. Bu nedenle patenleri tahtadandır ve diğer çocuklar da onların bu perişan hallerinden dolayı onları hiç bir zaman aralarına almaz. Ancak ikisi de usta bir patencidirler.

Hans ve Gretel, anne ve babası ile yaşar. Ancak babaları geçmişte barajda çalışırken geçirdiği bir kaza sonucu hastalanmıştır ve artık kendini bilmez şekilde sadece yatmaktadır. Annelerinin uğraşları ile geçinmeye çalışan ailenin, babaları sağlıklıyken maddi durumları gayet iyidir. Ayrıca babaları bir miktar yüklü para da biriktirmiştir ve hastalanmadan hemen önce onları gömmüştür. Ancak gömdüğü yeri ailesine söylemeden hastalandığı için para hala olduğu yerde gömülü durmaktadır.

Okuduğunuzda sizin de kendinizden bir şeyler bulacağınız bu sıcak ailenin bahtı Hans’ın bir doktor ile tanışmasıyla düzelmeye başlar. Doktor, karşılık almadan babalarına yardım edeceğine söz verir.Bu sırada Hans, eline geçen az miktar parayla kız kardeşine bir çift paten alır. Çünkü Gretel, Paten yarışmasına katılmayı çok istemektedir. Bu yarışmanın birincisine bir çift Gümüş Paten hediye edilecektir.

Gretel yarışmayı kazanır, babası doktorun sayesinde eski sağlığına yeniden kavuşur. Ayrıca doktor da bu aile sayesinde, yaşanılan tesadüfler sayesinde, oğlunun izini tekrar bulur ve herkes mutlu olur. Tam da olması gerektiği gibi değil mi?

Eğer kitaplarla yeni tanışmış iseniz, siz de bir gün donmuş bir gölün üzerinde özgürce kayma zevkini yaşamak istiyorsanız…Evet Gümüş Patenler tam aradığınız kitap.

Bu kitaba kitapyurdu.com’dan indirimli fiyata sahip olabilirsiniz

Gümüş PatenlerElizabeth Maspes Dodge