Riyad’ın Kızları – Raca el Sana

Gizli bir dünyanın kapılarını açan bu roman, okura, Suudi kadınların çelişkilerini, mücadelelerini, hayal kırıklıklarını, ümitlerini, inançlarını ve hayallerini anlama fırsatı veriyor.

İlginç bir tarzda yazılan Riyad’ın Kızları sizleri içine alacak ve üzerinde çok düşündürecek bir roman.

Riyad’ın Kızları, kimliğini açıklamayan bir Suudi kadın tarafından toplumda bir başkaldırı amacıyla yazdığı mailler biçiminde anlatılıyor. Maillerin yazarı, her cuma insanlara dört arkadaşının hayat hikayesini anlatırken toplumu eleştiriyor, kadınların da erkekler kadar bazı haklara sahip olduğunu ancak kimsenin onları umursamadığını gösteriyor. Anlatmak istediği ise kadınların da Suudi toplumunun bir parçası olduğu, onların da sevebileceği, aşık olabileceği, hayalleri olduğu…Mailler bir bomba etkisi yapıyor. Tüm Krallık bu kadının yazdığı mailleri okurken tartışmalar başını alıp gidiyor. Bu açıdan okuması oldukça heyecanlı ve ilginç bir roman.

Riyad kentinde yaşayan dört kadın; Kamra, Sadim, Michelle ve Lamis. Kamra içlerinde en çekingeni, evlenmesi en son beklenen ancak ilk evlenen kişi. Sadim en akıllıları ve bir o kadar güzel. Michelle yarı Amerikan yarı Suudi, diğerlerine göre daha rahat bir yaşam tarzı sürenleri. Lamis ise güzel, başarılı ve cesaretli.

Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde yaşayan bu kadınların hayatları hiç kolay değildir. Bir yandan toplumun üstlerine uyguladığı baskıyla mücadele ederken, bir yandan da özel hayatlarında olan bitenlerle mücadele etmektedirler.

Her şey Kamra‘nın düğünüyle başlar. Kamra içlerinde çirkin sayılan, bu nedenle evlenmesi zor görünen kişi olmasına karşın ilk olarak o evlenir. Kocası ile yaşadığı sorunlar daha ilk gecelerinde başlar. Chicago’da yaşayan Kamra ve Raşid ilk günden aralarında soğuk rüzgarların esmesine izin verirler. Raşid’in Kamra’yı aldatması, daha doğrusu Raşid’in en başından beri bir başkasını sevmesi evliliklerini bitiren şey olur. Evliliklerinden geriye Kamra’ya Raşid’den olma ama artık babasız büyümek zorunda olan bebekleri kalır. Kamra artık dul bir kadın olarak Riyad’a döner.

Sadim ise Velid adında bir gençle tanıştırılır. İlk başta aralarında bir uyum olur ve evlenmeye karar verirler. Ancak imzalar atıldıktan sonra düğüne kadar olan sürede, Sadim ile Velid’in önce yakınlaşıp sonra da birlikte olması Velid’i Sadim’den uzaklaştırır ve boşanmalarına sebep olur. Sadim, Velid’i unutmak için Londra’ya gider ve orada Firas adında Suudi biriyle tanışır. Riyad’a döndüklerinde ilişkilerini ilerleten Sadim ve Firas çok uzun süreli bir ilişki yaşarlar. Ancak Firas’ın ailesi Sadim’i istemediğinden Firas başkasıyla evlenir. Hayatının aşkını bulmuş olan Sadim depresyona girer ancak yakınından birisi onu bu depresyondan çıkaracaktır.

Michelle Amerikan bir anne ve Suudi bir babanın kızıdır. Ailesi açık görüşlü biri olduğundan Michelle de diğer Suudi kızlara göre daha rahat yetişmiştir. Kendisi gibi düşünen, açık fikirli bir Suudi erkek olan Faysal ile tanıştığında aradığı aşkı bulduğunu düşünürken, Faysal’ın ailesi Michelle’in kendilerine uygun bir gelin adayı olmadığını söyler. Faysal ile yollarını ayıran Michelle, yurtdışına çıkacak, hayatına bir çok erkek girmek isteyecek ama o Faysal’ı unutamayacaktır. Faysal’dan intikamını ise Faysal’ın düğün gününde alacaktır.

Lamis ise aralarında belki de en şanslılarıdır. İkiz kardeşiyle çekişmelerinin yanında fazla derdi olmayan bir tıp öğrencisidir. Suudi Arabitan’ın katı kuralları arasında yine de bir tıp öğrencisine aşık olmuştur. Onların ki mutlu son, arkadaşlarını bile imrendirecek mükemmel bir evlilik olur.

Yazar, Riyad’ın Kızları‘nda Suudi toplumunda kadınların yok sayılmaya çalışıldığı, onların yaşadıkları zorlukları bu dört kadın ile birlikte bizlere anlatıyor. Okurken orada geçerli olan İslami kanunların nelere sebep olduğunu göreceksiniz. Bizlerin anlaması oldukça zor, çünkü böyle bir yaşam stiline sahip değiliz. Ancak yazar olduğunca bizlere aktarmaya çalışmış, bazen o kadar da olmaz dediğimiz sahnelerle karşılaşsak da bunlar Riyad’ın gerçekleri.

Riyad’ın Kızları harika bir roman. “Sex and the City” dizisiyle kıyaslanan ve Suudi toplumunda bomba etkisi yaratıp yasaklanan bir roman…