Şahane Hatalar – Heather McElhatton

Tek başlangıcı ve sayısız farklı sonu olan Heather McElhatton‘ın kitabı.

Şahane Hatalar her yerde göremeyeceğiniz türden bir roman. Çünkü bu kitabı okumaya normal bir şekilde ilk sayfadan başlıyorsunuz, ancak önünüze farklı seçenekler çıkıyor ve kendi maceranızı kendiniz yaratıyorsunuz.

Şahane Hatalar’ın ilk bölümünün sonunda önünüze iki alternatif çıkıyor; üniversiteye mi gitmeye karar vereceksiniz yoksa yolculuğa çıkmaya mı? Seçiminizi yapıp size söylenilen bölümden devam ederek maceraya atılıyorsunuz. Bundan sonra karşınıza çıkan tüm olaylarda ne yapmak istediğinize siz karar vereceksiniz. Bazen zengin olacak, aşık olacak ve mutlu bir aile kuracak, yatağınızda huzurlu bir şekilde öleceksiniz; bazen de tüm paranızı kaybedeceksiniz, aldatılacaksınız ve kendinizi acımasızca öldürülmüş bulacaksınız.

Yazar Heather McElhatton sizi başkahraman yapıyor. Bir bayan karakteri canlandırıyorsunuz ve lise mezuniyetinizin ardından hangi maceraya atılacağınızı siz seçerek devam ediyorsunuz. Eğer kötü bir sonla karşılaşırsanız üzülmeyin. Kitaba yeniden başlayarak isterseniz yeni bir yol deneyebilirsiniz, ya da şunu deseydim ne olurdu diyerek diğer seçenekleri kullanabilirsiniz. Bu aslında hayatın ta kendisi. Bizim de önümüze bazı seçenekler çıkar, biz bu seçeneklerin ya da küçük olayların hayatımızı nasıl etkileyeceğini bilemeyiz ama birinden birini seçeriz ve bazen doğru bazen yanlış kararlar almış olduğumuzu görürüz. Tek farkı gerçek hayatımızı yeniden yaşayamayacak olmamız.

Şahane Hatalar‘ı şimdilik 6 kere okudum. Bu sırada yaşadığım olaylarda önce kendi kişiliğime uygun olan yolları seçtim, ancak beklemediğim sürprizlerle hayatım yine de altüst oldu. Bu nedenle okurken kitaptaki karakterinize uygun davranmanızı tavsiye ederim, böylece daha da eğlenceli hale gelir:)

Heather McElhatton’ın ilginç fikri gerçekten eğlenceli. Ancak kitap eğlenceli olmasına karşın tabi ki bana göre hataları da barındırıyor. Ben yazım tekniğinin daha farklı olmasını beklerdim. Çünkü olaylar bir roman havasında değil de daha çok böyle yapıyorsunuz, şöyle yapıyorsunuz tarzında daha hızlı gelişen bir şekilde anlatılıyor. Bu da aslında kendimizi o karakterin yerinde hissetmemizi zorlaştırıyor. Bunun yerine gerçek bir roman gibi yazılsaydı bence daha ilginç ve bununla beraber bir o kadar başarılı olurdu. Bu şekilde kitabın size hiçbir şey katmadığı gerçeğini rahatlıkla söyleyebiliyorum. Yalnızca eğlenmek için okuyabileceğiniz bir kitap. Bölümler de kısa olduğu için ( 1 ya da 2 sayfa ) herhangi bir kitabı okurken değişiklik olması açısından Şahane Hatalar’ı da okuyabilirsiniz.

Hayatımızdaki olayların bazı şeyleri nasıl değiştirebileceğini, yönlendirebileceğini görmek istiyorsanız ve bu konudaki olasılıklar hakkında en ufak bir fikriniz yoksa Şahane Hatalar tam size göre.

Heather McElhatton’ın MorKitaplık’ta yer alan diğer kitapları;

Talih Kuşu