Şahane Hatalar 2 Talih Kuşu – Heather McElhatton

Seçimler bizi yönlendirir. Bugün evden çıkmakla, evde kalıp televizyon izlemeye karar vermek gibi basit; mezun olduğunuzda yüksek lisans yapıp yapmayacağınız ya da bir evlenme teklifine evet deyip demeyeceğiniz gibi kritik seçimler sizi bir hayattan alıp, başka bir hayata sürükleyebilir. Üstelik zaman zaman seçtiğiniz birkaç farklı yol da sizi aynı sonuca ulaştırabilir. Ancak bu defa da o yola gelene kadar ki yaşadıklarınız tüm cevapları değiştirebilir.

Şahane Hatalar ve Talih Kuşu kitaplarından bahsediyorum. Büyük bir edebi eser ya da şahane hikayeler beklemeyin. Sadece, üzerinde düşünmek için yeni bir konu oluşturmasına izin verin. Bu kitabı şöyle bir okuyup “aman bu çok basitmiş” diyebilir ya da kendi hayatınızda yaptığınız seçimlerden hangilerinin sizin için kritik olduğunu arayabilirsiniz.

Daha önce incelediğimiz Şahane Hatalar’da, hikaye üniversiteden mezun olmanızla başlıyor. Ya yüksek lisansa başlıyorsunuz, ya da ailenizden kalan para ile tatile çıkıyorsunuz. Seçim sizin. Talih Kuşunda ise piyangodan tam 22 milyon dolar kazanıyorsunuz. Ya sevgilinizden ayrılıyorsunuz, ya da devam ediyorsunuz. Serilerin genel kaderi olarak, ilk kitaptaki hikayeler daha zevkli geldi ancak ikinci kitapta da paranın gücünü görmek ilginç oldu.

Son bir not, kitabı nasıl okuyacağınızla ilgili… Ben ilk kitapta, ilk seçimle birlikte yola çıktım ve ulaştığım ilk sonuçta durup düşündüm “nerde hata yaptım, bu sonucu değiştirmek için önce neyi değiştirmeliyim” diye ve o noktaya geri döndüm… Bu şekilde okursanız ilk kitaptaki 215 farklı sonun hepsine ulaşmak zor oluyor çünkü bir süre sonra seçtiğiniz yollar birbirine karışıyor. İkinci kitapta daha sistematik bir yol izledim. Bir sona ulaştıktan sonra aralara ayraç koyarak geriye doğru tüm seçenekleri ve sonları okudum. Bu biraz sabır gerektirmekle birlikte tüm sonları kaçırmadan okuyorsunuz.

Kitapta bir hata yaptığınızda ya da bir seçimin sonucunu beğenmediğinizde geri dönebilirken, hayatta verilen hiçbir seçimden geri dönülmediğine dikkat edin…

Heather McElhatton’ın MorKitaplık’ta yer alan diğer kitapları;

Şahane Hatalar