Senden Önce Ben – Jojo Moyes

Son zamanlarda gördüğüm kadarıyla herkes bu kitabı okuyordu! Sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla, çok beğenilmiş, övgü üstüne övgüler alan bir roman. Merak duygusuna engel olamadım ve ben de sonunda okudum bu güzel romanı.

Senden Önce Ben, engel tanımayan bir aşk hikayesini anlatıyor aslında. Lou, işinden henüz ayrılmış, yirmi altı yaşında hayatdolu bir kız. İş Bulma Kurumu aracılığıyla iş ararken en son tercihlerinden biri olan hastabakıcılık işini seçmek zorunda kalıyor. Çalışacağı eve iş görüşmesine giderken, belki biraz yaşlı, huysuz, tamamıyla birisine ihtiyaç duyan birisini beklerken, karşısına Will çıkıyor. Tamam, Will de dünya tatlısı bir insan değil, ama Lou ile zaman içinde gelişen ilişkileri esprili bir hale dönüyor ve Lou her geçen gün işini daha da seviyor.

senden-once-ben-jojo-moyesLou, bu iş için neden kabul edildiğini anlayamazken bir gün cevabın kendisine tanık oluyor. Will, tekerlekli sandalyeye bağlı olan bu ömrünü daha fazla devam ettirmek istemiyor, bu nedenle İsviçre’de intiharın yasal olduğu bir hastaneye yatmak istiyor. Hayatını sonlandırmadan önce ailesine 6 aylık bir süre vermiş. İşte Lou tam da bu nedenle, Will’i bu kararından vazgeçirebilecek enerjiyle dolu bir insan olduğu için seçiliyor.

Peki Lou, Will’i vazgeçirebilecek mi? Aşk önündeki tüm engelleri aşabilir mi? Aşsa da bu yeterli mi?

Senden Önce Ben, romantik tarzda yazılmış çok başarılı romanlardan bir tanesi. Kitap adeta akıyor gidiyor, ardı ardına çeviriyorsunuz sayfaları. Çok sevdiğim kitaplarda bile sıkıldığım yerler olur, ancak bunda şurası biraz sıkıcıydı diyebileceğim hiçbir yer yoktu. Hem duygusal olarak sizi saran, hem de Lou’nun karakterinin vermiş olduğu özelliklerle eğlenceli bir romandı. Lou ve Will’in birbirlerine alıştıktan sonra geliştirmiş olduğu ilişki, aralarındaki laf dalaşı, espriler harikaydı. Özellikle okuduğunuz sahneleri zihninizde canlandırabilirseniz kitap çok çok eğlenceliydi.

Karakter olarak Lou’yu çok sevdim. Hem çocuksu yanını kaybetmemiş genç bir kız, hem de çekiciliğini de koruyan bir kadın. Hikayenin çoğu Lou’nun ağzından aktarılmış. Bu nedenle Lou’ya ısınmamak mümkün değil. Arada sırada da çevredeki diğer karakterlerin ağzından aktarmış yazar, ilk olarak Will’in annesine geçtiğimizde Lou’ya geri dönmeyecek miyiz diye çok üzülmüştüm ancak öyle olmadı. Böylece Lou’yu da yakından tanıdık. Çocuksu yanının kırık yönlerini de öğrenmiş olduk. Bu da Will ile yakınlaşmalarına yardımcı oluyor. Will ona fiziksel ve duygusal olarak ihtiyaç duyarken, Lou da onun gibi birine ihtiyaç duyuyor. Yaralarını Will ile sarıyor.

Yazarın diline değinecek olursak, bence karakterlerin her biri kendini çok iyi ifade etmiş desem anlaşılır. Lou, hayatdolu, değişik çoraplar giyen, uçuk kaçık ama sevimli bir kız. Onun duygularını okurken o karakterin neler düşünebileceğini çok güzel aktarmış yazar. Mesela, Lou’nun sevgilisi var ve Will’e de pat diye aşık olmuyor. Bu süreç bence çok güzel aktarılmış. Will’in Lou’nun hayatında aldığı yer bir çok olayın sonunda kazanılıyor. Will’e gelirsek, artık hayattan ümidini kesmiş, engelli olmanın verdiği zorlukları yazar bu karakterle çok güzel anlatmış. Yüzeysel değil, tam olarak o duyguyu tattırıyor size. Will’in almış olduğu karara kızamıyorsunuz bile.

Senden Önce Ben, beni eğlendiren sayfaların yanısıra dediğim gibi duygusal bir roman. Çoğu okur son 100 sayfayı gözyaşları içinde okumuş. Bunu duyduğumda ben de kendimi ağlamaya çok hazırlamıştım. Size tavsiyem, şartlandırmayın kendinizi:) Ben ne kadar hüzünlü satırlar okusam da ağlayamadım bu sebeple:)

Senden Önce Ben ile birlikte Jojo Moyes ile de tanışmış olduk. Araştırdığım kadarıyla duygusal romanlar konusunda kendisinin ünü var. Yazarın diğer kitaplarının da kazandırılmasını ümit ediyorum.

Sıradan bir roman değil, sıradan bir aşk hikayesi kesinlikle değil. Güzel bir şeyler okumak istiyorsanız Senden Önce Ben size önerebileceğim ilk kitaplar arasında. Benim ise son zamanlarda tam da okumaya ihtiyacım olan romandı.