Stephen King

Tam adı Stephen Edwin King olan ünlü yazar, 1947 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde, Portland’da doğmuştur. Annesi ve babasının ayrılması nedeniyle annesi ve kardeşiyle büyüyen King, ünlü romanlarını yazmaya başlamadan çok önceleri hikayeler yazıyordu.

Startling Mystery Stories adlı kitabında 16 yaşından itibaren yazmış olduğu öyküleri topladı. İlerleyen zamanlarda ise kendisini korku ve gerilim türü eserlerde bir numaraya taşıyacak olan romanlarını yazmaya başladı. Romanları çok ilgi gören Stephen King, senaryo çalışmalarına da başladı. Yazarın sinemaya kazandırdığı ilk eseri 1976 yılında çekilen Carrie (Göz) oldu. Bu film ile birlikte dikkatleri üzerine çeken Stephen King, sinema sektörünün de aranan isimlerinden olmayı başardı. Kitaplarının sinematografik olduğu söylenebilir.

Hayvan Mezarlığı, Esaretin Bedeli, Yeşil Yol gibi eserleriyle hem edebiyat alanında hem de sinema alanında büyük yapıtlar verdi. Ejderhanın Gözü ve Kara Kule gibi ünlü serilere imza attı.  Korku ve gerilim türünde yazmış olduğu eserleri sinemaya aktarılmaya uygun olduğundan, Stephen King sinemadan hiç uzak durmadı. Bir çok filmin senaryosunu yazdı ve ayrıca oyunculuk da yaptı. Böylece zengin yazarlar arasında yerini almış oldu.

Stephen King 1981’de  Danse Macabre adlı kitabıyla Amerikan edebiyatında ve sinemasında korku öğesinin işlenişi ile ilgili bilgiler verdi ve karşılaştırmalar yaptı. Bu kitap Hugo B.N. Ödülü‘ne layık görülmüştür. 1999 yılında ise Bram Stoker Ödülü‘nü Bag of Bones (Kemik Torbası) adlı kitabıyla kazandı.

Eserlerinde genel olarak doğduğu yer olan Maine’yi mekan olarak seçer. Bu nedenle merkezden uzak kasabalarda yaşayan insanların iç dünyasını tasvir etmekte güçlük çekmez. Ayrıntılara önem verir. Yazarın evrensel olmasının sebeplerinden birisi hiç kuşkusuz seçtiği karakterlerdir. Yazar, okuyucularının yazdığı karakterleri sevmesini istediğini de söyler. Stephen King, korku türünde bir klasik haline gelmiştir. Yazar şuan Maine Üniversitesi’nde Amerikan Edebiyatı ve Yazarlık dersleri veriyor.

Stephen King’in romanlarından bazıları; Göz, Medyum, Çağrı, Tepki, Kujo, Ejderhanın Gözleri, Hayatı Emen Karanlık, Tılsım, Hayvan Mezarlığı, Oyun, Uykusuzluk, Kara Ev, Çılgınlığın Ötesi, Ruhlar Dükkanı, Yeşil Yol, Kemik Torbası, Sadist, Maça Kızı, Rüya Avcısı, Yaratık, Tom Gordon’u Seven Kız, Kurtadamın Döngüsü, Gece Yarısını İki Geçe.

Stephen King’in beyazperde de yer almış olan eserlerinden bazıları; Carrie (Göz) , The Shining (Medyum) , Hayvan Mezarlığı, Esaretin Bedeli, Yeşil Yol, Gizemli Yabancı, Rüya Avcısı.