Canan Tan

Ankara’da doğan ünlü yazar Canan Tan, küçük yaşta yazmaya başladı. Okuldaki edebiyat öğretmeni ile okul gazetesini çıkarmaya başlaması, Hisar Dergisi’nin düzenlediği şiir yarışmasını kazanması onu edebiyata daha da yakınlaştırmıştır.

Edebiyat sevgisinin aksine, ailesinin de isteğiyle Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi‘ne girdi. Yine de edebiyattan kopmadı, öyküler yazmaya devam etti. Okul bittikten sonra Diyarbakır’a gidip evlenmesiyle yazın hayatına bir süre ara vermiş oldu. Ancak ardından Diyarbakır’a gitmesini bir fırsat olarak görüp Piraye’yi yazdı. Canan Tan’ın Piraye adlı kitabı, yazarın bilinen ve en sevilen eserlerinden biridir. Yazar, Diyarbakır’a gitmesinden veya edebiyatla ilgili bir bölüm okumamasından dolayı pişman olmadığını söyler. Eczacılık Fakültesi’ni bitirmesinin verdiği bilgilerle de Eroinle Dans ve En Son Yürekler Ölür adlı kitabını yazmıştır.

Romanlarından önce yazdığı öykülerle tanınmıştır. Yazdığı öyküler bir çok önemli ödülün de sahibidir. Canan Tan’ın aldığı ödüllerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz; 1979’da Hürriyet Gazetesi’nin Senaryo Yarışması 1.liği (Oğlum), 1988 Nasrettin Hoca Gülmece Öykü Yarışması 1. Mansiyon Ödülü, 1996  Aziz Nesin Gülmece Öykü Yarışması ile Mizah Kitabı Olan İlk Kadın Yazar Unvanı ( İster Mor, İster Mavi ), 1997 Rıfat Ilgaz Gülmece Öykü Yarışması 1.liği ( Sol Ayağımın Başparmağı ), 1999 10. Orhon Murat Arıburnu Ödülleri Uzun Matrajlı Film Öyküsü 1.liği. Ayrıca ünlü yazar, Yeni Asır Gazetesi’nde köşe yazarlığı da yapmıştır. Bunun yanında Milliyet Pazar’da güncel konuları esprili bir dille eleştirmiştir, Mimoza Dergisi’nde ise Çuvaldız ve Kazete Dergisi’nde Kazete-Mazete adlı köşelerde yazılarını yayınlamıştır.

Canan Tan’ın romanlarını şöyle sıralayabiliriz; Çikolata Kaplı Hüzünler, Aşkın Sanal Halleri, Yolum Düştü Amerika’ya, Yüreğim Seni Çok Sevdi, Alevden Küle Eroinle Dans, Piraye, En Son Yürekler Ölür, Söylenmemiş Şarkılar.

Çocuklar için yazmış olduğu diziler; Türkiye Benimle Gurur Duyuyor, Oğlum Nasıl Fenerbahçeli Oldu, Ah Şu Uzaylılar, Beyaz Evin Gizemi, Sokakların Prensesi Şima, Fanatik Galatasaraylı, İster Mor İster Mavi, Beşiktaşım Sen Çok Yaşa, Sevgi Dolu Bir Yürek, Sokaklardan Bir Ali, Sevgi Yolu, Sol Ayağımın Başparmağı, Aliş ile Maviş; – Aliş Anaokulunda, – Hayvanat Bahçesinde, – Aliş Okula Başlıyor, – Aliş Sünnet Oluyor Maviş de Gelin, Aliş’e Kardeş Geliyor.


MorKitaplık’ta yer alan Canan Tan kitapları;

Piraye

Yüreğim Seni Çok Sevdi