Çöl Sular Altında – Madeleine L’Engle

Madeleine L’englein Zaman Dörtlemesi serisinin  dördüncü ve son kitabı olan Çöl Sular altında, hepimizin bildiği çok eski bir öyküyü anlatır.

İkiz kardeşler Sandy ve Dennis, anne ve babasının laboratuvarında dokunmamaları gereken bilgisayarı kurcalayınca kendilerini geçmiş zamanlardan birinde buluverirler. Bir çölün ortasındadırlar. Bu zamanda insanlar küçük, adetleri ve yaşamları ise çok farklıdır. İnsanların ilk çağlarından birine geldiklerini anlayan Sandy ve Dennis, eve geri dönmenin yollarını aramaya başlarlar.

Geldikleri zaman çok farklıdır. İnsanların yanında değişik varlıklar da yaşar. Bunların kimileri kötü, kimileri iyidir. Ancak ikiz kardeşler, bu varlıkların kuantum sıçraması yaparak zamanda yolculuk edebildiklerini anladıklarında, geri dönmek için bir şanslarının olduğunu anlarlar.

Bu arada ikiz kardeşlerin ikisi de aynı kıza aşık olur. O zamanlarda yaşayan bilge birinden bir tufan çıkacağını öğrenirler. İkizler, aşık oldukları kızın ve ailesinin yaşaması için yardımcı olmaya karar verirler. Çünkü bu tufan ikizlere çok tanıdık gelmektedir. Bu tufan hepimizin bildiği Nuh Tufanı’dır. Ve hikayede Nuh Tufanı’nın tüm canlılığı yok etmesini engelleyen kişi sevdikleri kızın babasıdır.

Nuh Tufanı‘nı sanki kendiniz yaşıyormuşçasına öykünün içine çekiliyorsunuz. Bilindik öyküde olduğu gibi, önce bir gemi yapılır. Tufanın çıkacağı bir kehanettir ve ikizlerin sevdiği kızın ailesinden başka hiç kimse bu kehaneti umursamaz. Böylece bir gemi yapılır, her hayvandan bir çift alınır ve tufanın kopacağı gün beklenir. Hatta herkes çölün ortasında gemi yapmaya çalışan bu insanlara güler. Tufanın çıktığı gün ise gemidekiler dışında çölde tek bir yaşayan bile kalmaz. Daha sonrasında ise ikizler kuantum sıçraması sayesinde bir tarihi yaşamış olarak, tabir-i caizse tarihi kurtarmış olarak evlerine geri dönerler.

Siz de benim gibi eskiden yaşamış olayların içinde bulunmaktan zevk alıyorsanız Çöl Sular Altında’yı kesinlikle öneriyorum. Bu kitabı tek olarak da okuyabilirsiniz. Zaman Dörtlemesi‘nin son kitabı olmasına rağmen diğer kitaplardan bağımsız bir konusu var. Hatırlatmak istiyorum, Zaman Dörtlemesi’nin diğer kitapları diğer kardeşler Meg ve Charles’ın maceralarını anlatıyor. Çöl Sular Altında‘da ise adını diğer kitaplarda duyduğumuz Sandy ve Dennis ikiz kardeşlerin bu çok eski ama bir o kadar sıcak hikayesine katılıyoruz.

Serinin diğer kitapları;

Zamanda Kıvrılma

Bu kitaba kitapyurdu.com’dan indirimli fiyata sahip olabilirsiniz

Çöl Sular AltındaMadeleine L’Engle