Stieg Larsson

Stieg Larsson, 15 Ağustos 1954 doğumlu İsveçli gazeteci-yazar.

Larsson hayatının büyük bölümünde Stockholm’de yaşamış ve çalışmıştır. Yazar, ölümünden  sonra yayımlanan Milenyum Serisi ile tanınır.

2008 yılında dünyanın en çok satan yazarları arasında, Khaled Hosseini’den sonra ikinci sırada yer aldı. Milenyum Serisi, 2010 yılına kadar kırktan fazla ülkede 27 milyon sattı.

Stieg Larsson dokuz yaşına kadar büyükanne ve büyükbabası ile beraber yaşadı. Önnesmark adlı köy okuluna gitti. Büyükbabası kalp krizi geçirip vefat ettiğinde ailesinin yanına geri döndü. 1991 yılında annesini meme kanseri sebebiyle kaybetti.

Roman yazma çalışmalarında ilk olarak bilimkurguyu değil suç öğesini seçti. Erken yaşlarda bir bilimkurgu okuyucusuydu. 1971 yılı civarlarında yapılan İsveçli Bilimkurgu Severler’de daha da aktif oldu. Rune Forsgren ile yazdığı ilk fanzin Sfären (1972) ile Stocholm’de bir bilimkurgu kongresine katıldı. 1970’lerde, Larsson otuz ek fanzin daha yayımladı. Ardından 1977 yılında Stockholm’e taşındı.

İskandinav SF Derneği’nde çalışmalarına devam etti. 1978 ve 1979’da yönetim kurulu üyeliği, 1980’de ise derneğe başkanlık yaptı.

2010 yılının haziran ayının başlarında birkaç hikayesi ve fanzinleri İsveç Milli Kütüphanesi’ne kaydedildi. Larsson’ın “bilinmeyen” olarak adlandırılan bu çalışmalarının keşfi önemli bir tanıtımını sağladı.

Yazarın adı Stig olmasına rağmen yazar olduktan sonra, arkadaşı Stig Larsson ile karışmaması için Stieg olarak değiştirdiği biliniyor.

Stieg Larsson öldüğünde üç adet tamamlanmış ve bir de tamamlanmayan romanları vardı. Bunları yalnızca kendi zevki için yazdığı biliniyor, yani yazar yayımlama gibi bir amaç gütmemişti. Ancak 2005 yılında ilk olarak Ejderha Dövmeli Kız adıyla bilinen romanı yayımlandı. Kitabın orjinal adı Man Som Hatar Kvinnor ( Kadınlardan Nefret Eden Adam ) olmasına rağmen Ejderha Dövmeli Kız adı tercih edildi. Bu kitap 2005 yılında İskandinav En İyi Suç Romanı olarak Cam Anahtar Ödülü’nü aldı. İkinci roman Ateşle Oynayan Kız 2006 yılında İsveç En İyi Polisiye Romanı seçildi. Milenyum serisinin üçüncü kitabı Arı Kovanına Çomak Sokan Kız, 2010 yılında ABD’de yayımlandı. Larsson’ın eşi Eva Gabrielsson, kitabı Bilmenizi İstediğim Şeyler Var – Steig Larsson ve Benim Hakkımda ‘da hikayeyi  bitirmeyi görev edindiğini söylüyor. Bir İsveç film şirketi olan Yellow Bird ( Sarı Kuş ), kitabın film versiyonlarını da yaptı.

Larsson’ın 15 yaşında iken müdahale edemediği bir tecavüz olayına tanık olduğu söyleniyor. Bu nedenle kadına yönelik şiddette her zaman kadınları destekledi. Bu temaları da kitaplarında kullandı. Stieg Larsson ayrıca İngiliz ve Amerikan Suç-Polisiye romanları yazarlarından da etkilenmiştir.

Stieg Larsson 9 Kasım 2004’te kalp krizi sebebiyle vefat etti. Ölümünden sonra yazarın bilgisayarında diğer kitaplara ait notlar bulundu. Ancak yazarın ölümü kitabın hakları ve gelirleri konusunda tartışmaları da getirdi. Eşi ve ailesi arasında çıkan sorunlar, yayımlanmamış kitapların sırası konusunda da belirsizlikleri getiriyor.

Yazar için üzücü olan tüm dünyada okunma rekorları kıran Milenyum Serisi‘nin başarısını görememiş olmasıdır.