Tess Gerritsen

Tess Gerritsen 1953 yılında Amerika’nın San Diego kentinde doğmuştur. Kendisi Çin asıllı olup, lisans eğitimini Standford Üniversitesi’nde Antropoloji dalında yapmıştır. Tıp diplomasını da Kaliforniya Üniversite’sinden almıştır.

Tess Gerritsen stajını Hawaii’de tamamladıktan sonra doğum iznine ayrılmış ve 1987 yılında ilk kitabını bu doğum izni sırasında yazmaya başlamıştır (Gece Yarısından Sonra Gelen Telefon) . “Romantik gerilim” olarak tanımlanabilecek olan bu romanı aynı tarzda tam sekiz roman izledi . 1996 yılında Tess Gerritsen tarz değiştirerek tıbbi gerilim romanları yazmaya başladı . Bu değişiklik onun hayatını da bir anda değiştirdi . İlk tıbbi gerilim romanı olan ‘Hasat’ı da yine aynı yılda yayımladı. Bu kitap New York Times’ın en çok satanlar listesine girdi . Bundan sonra tıbbi gerilim alanında yazdığı her roman bu listede yer aldı. Bu dönemlerde yazmaya daha fazla konsantre olabilmek için dahiliye uzmanı olarak sürdürdüğü hekimlik kariyerine noktayı koydu . Tıbbi gerilim romanlarına göz attığımız zaman ise Tess Gerritsen’in “Rizzolli & Isles “ serisiyle dikkati çektiğini söyleyebiliriz . “The Surgeon” ( Cerrah ) adlı kitap ile birlikte 2001’de başlayan bu seri 2011’de çıkan son kitap “The Silent Girl” le devam etmektedir . Bu seri 9 kitapdan oluşmaktadır . Ayrıca şuanda bu hikayenin anlatıldığı “Rizzolli & Isles” adlı bir televizyon dizisi de çekilmektedir. Ancak kitaplardaki karakterlerin diziye iyi aktarılamadığını düşünen hayranları hayal kırıklığına uğramıştır dizinin ilk bölümleriyle birlikte .

Biz sevgili okuyucularımıza bu yazarın özellikle “Rizzolli & Isles “ serisini okumalarını şiddetle tavsiye ediyoruz .

Yazarın eserlerinden bazıları; Büyük Takip (1987), Bıçak Sırtı (1990), Asla Arkana Bakma (1992), Gece Nöbeti (1997), Kan Gölü (1998), Kemik Bahçesi (2007).

Rizzoli/Isles Serisi’ni oluşturan kitaplar; Cerrah (2001), Çırak (2009), Günahkar (2003), İkiz Bedenler (2004), Siliniş (2005), Mefisto Kulübü (2006), Ruh Koleksiyoncusu (2008), Ice Cold (2010), The Silent Girl (2011).