Richard Bach

Richard Bach, 23 Haziran 1936 Oak Park, Illinois, ABD doğumlu, ünlü Martı kitabının yazarıdır.

Kitapları genel olarak kendi hayatından etkilenerek yazdığı yarı-otobiyografik sayılabilecek eserlerdir. Richard Bach, kurgusal ve kurgusal olmayan eserler vermiştir.

1955 yılında Long Beach State Collage’a ( Bugünkü California State Universtiy ) gitmiştir. Hava Kuvvetleri’nde pilot olarak çalışması, kitaplarında “uçmak” temasının işlenmesini sağlamıştır. Uçmayı bir tutku olarak gören Richard Bach, çoğu eserinde ondan bahsetti.

1970 yılında yazdığı Jonathan Livingston Seagull ( Martı Jonathan Livingston ) adlı kitabı birçok yayın evi tarafından geri çevrilmesinin ardından nihayet yayınlandı. Bu kitapta yiyecek bulmak yerine uçma sevdasından dolayı uçan bir martının hikayesini anlattı. Ayrıca Russell Munson tarafından çekilen martı resimleri de kitaba ayrı bir özellik kattı. Bundan sonra kitap bestsellerda yer almaya başladı. Martı, 10 binden az kelime içermesine karşın, Rüzgar Gibi Geçti’nin rekorunu da kırarak o döneme bir damga vurdu. 1973’te filmi çekildi.

1977 yılında Illusions: The Adventures of a Reluctant Messiah adlı, günümüz anlatıcısının modern bir mesih ile karşılaşmasını konu edinen romanı yazdı.

Richard Bach, 1990 yılında bir Amerikan şirketi aracılığıyla okurlarından gelen maillere cevaplar yazdı. Radyoda röportaj verdi ve 2006 yılında bu röportaj tekrar yayınlandı.

Richard Bach, besteci Johann Sebastian Bach’ın soyundan gelmektedir. Yazarın ilk evliliğinden sahip olduğu 6 çocuğu vardır. Ancak yazar ile ilk eşi boşanmıştır. Çocuklarından Jonathan, babasıyla ilişkisi olmamasından kaynaklı bir roman yazdı, Above the Clouds ( Bulutların Üstünde ). Ardından 2. evliliğini Leslie Parrish ile yaptı. Martı filminin çekimlerinde tanışan çift, bu evliliği de sürdüremedi ve ayrıldılar. Son olarak 1999 yılında Sabryna Nelson-Alexopoulos ile evlendi.

Yazarın eserlerinden bazıları şunlardır; Martı Jonathan Livingston, Sonsuza Uzanan Köprü, Mavi Tüy Gönülsüz Bir Mesihin Serüvenleri, Bir, Meraklılar, Hipnozcu, Uzak Diye Bir Yer Yoktur, Güvenlikten Kaçış.