Uyumsuz – Veronica Roth

Uyumsuz son günlerde patlamış distopya serilerin başında geliyor. Uyumsuz Serisi olarak adlandırılan Veronica Roth’un yazmış olduğu seri üç kitaptan oluşuyor ve ilk kitap seriye ismini veriyor. Ben de arkadaşımın tavsiyesi üzerine başladım.

Uyumsuz, bizi farklı bir dünyaya götürüyor. Bu dünyada savaş sonrası insanlar kendilerini 5 erdemi yaşatmaya adamış ve bu erdemlerin insanları barış içinde tutacağına inanıyor. Bunlar; Dürüstlük, Fedakarlık, Cesurluk, Dostluk ve Bilgelik. Her yıl 16 yaşındaki herkes, hayatını devam ettireceği bu 5 topluluktan birisini seçmek zorunda. Ancak seçtikten sonra geriye dönüş yok, hayatınızın sonuna kadar o topluluğun bir parçası olmak zorundasınız. Seçiminiz arkadaşlarınızı, inançlarınızı ve hayatınızı sonsuza kadar değiştirir. Topluluksuz olmak ise başınıza gelebilecek en kötü şeydir.

Beatrice tam olarak hangi topluluğun bir parçası olduğunu bilemeyen ama bu seçimi yapmak zorunda olan genç bir kız. Ailesi Fedakarlık topluluğunun bir üyesi, ancak kendisi tam bir fedakar mı, yoksa içinde başka dürtülere de yer var mı emin değil. Bunun için topluluklarını seçmeden önce bir simülasyona giriyorlar. Simülasyon genellikle o insanın hangi topluluğa eğilimli olduğunu gösteriyor ancak Beatrice için işler yolunda gitmiyor. Çünkü o bir Uyumsuz, hiçbir topluluğa tam olarak ait değil. Ve bu sandığı kadar iyi bir şey değil.

Beatrice tavsiye üzerine bir Uyumsuz olduğunu gizleyerek seçimlerde ailesini de şaşırtarak Cesurluk’u seçiyor. Böylece trenlerin peşinde koşmalar, çatılardan atlamalar, dövüşler kısaca adrenalinli bir hayat başlıyor onun için.

uyumsuzBeatrice, Cesurluk topluluğunun bir parçası olmak için kendi vücudunun sınırlarını zorlarken bir yandan da kalbini eğitimcisi Dört’e kaptırıyor.

Çok zaman geçmeden de Cesurluk topluluğunun aslında bir erdemi yaşatmak değil, savaş hazırlığında olduğunu öğreniyor. Ve Uyumsuzlar bu savaşın istenen birer parçası değil.

Kitaplar ilgili daha fazla ayrıntı Uyumsuz serisinde saklı!

Öncelikle ben bu distopik kitapları çok sevdiğimi söylemek istiyorum. Açlık Oyunları benim için hala özel, kitapları ve filmlerine bayılıyorum. Ancak Uyumsuz da henüz tam bir Açlık Oyunları olmasa da hoşuma gitti diyebilirim. Kitabın konusu ilginç. Okuyan kişiler genele bakarsak Açlık Oyunları’na benzetmiş olabilir ancak aynı türde başka kitaplar olduğunu söyleyebilirim. Onu sevdiyseniz Uyumsuz serisini de seveceksiniz.

Tabii kitap mükemmel değil. Öncelikle Beatrice’in ağzından aktarılmış olmasını pek sevemedim. Çeviriyle alakalı mı emin değilim, çok soğuk bir anlatımı vardı. İlerleyen sayfalarda alıştım ama dediğim gibi beni direk içine almadı. Bu topluluk işine de baştan ısınamadım, başlarda zorlama bir bölme işlemi gibi geldi. Ama ilerleyen sayfalarda ona da alışıyorsunuz, acaba ben olsam hangisinde olurdum diye düşünmeye başlıyorsunuz. Uyumsuz değişik bir dünyanın kapılarını açıyor. Sonradan benim de sevdiğim bir dünya. 

Kitap elimde aktı gitti diyebilirim. Başladıktan sonra fırsatım olmadı, ancak bir Cumartesi günü neredeyse kitabın tamamına yakın kısmını 1 günde okuyarak bitirdim. Bu aralar elime aldığım hiçbir kitap beni memnun etmiyordu, Uyumsuz ilaç gibi geldi. Ardı ardına çeviriyorsunuz sayfaları, çünkü her bölüm heycanlı bir yerde sona eriyor.

En sevdiğim şey bu kitapla ilgili Dört karakteri oldu. Beatrice’in gönlünü çalan korkusuz Dört. Beatrice’e yaklaşımı, içten içten bir aşk besleyip onu korumaya çalışması vs. her şey bu karakteri bana sevdirdi. Siz de onunla tanışmalısınız.

Bu serinin ilk filmi de çekildi. Ben vizyondan kalktıktan sonra bu seriyle tanıştım ancak kitabını bitirir bitirmez izledim. Filmi de bir o kadar başarılı, ancak kitap Dört karakteriyle ilgili daha çok bilgi içerdiği için bana daha güzel geldi. 

Uyumsuz elinizden bırakamayacağınız bir serinin ilk kitabı. Geç kalmadan siz de bu dünyaya bir göz atın!

Serinin diğer kitapları;

#2 Kuralsız

#3 Yandaş