Venedik Taciri – W. Shakespeare

Merhaba sevgili okurlar,

Uzun bir aradan sonra Shakespeare’in komedilerinden biri olan Venedik Taciri ile yazılarıma devam ediyorum. Venedik Taciri her ne kadar bir komedi oyunu olsa da içinde ciddi sahneler barındıran ve önemli çatışma ve mesajları içeren bir oyundur. Shakespeare‘in ilk trajedi içeren oyunlarından olduğu da söylenmektedir. Bana fikrimi sorarsanız komedi değildi çünkü Shakespeare’in daha güzel komedilerini de okumuştum, bana daha ağır geldi konu olarak bir komediye göre.

Konusunu kısaca özetlersem ; Antonio Venedikli bir tüccardır. Soylu, sevilip, sayılan bir adamdır. Yakın arkadaşlarından Bassanio’ nun paraya ihtiyacı vardır. Bassanio zengin soylu olan Portia’ya aşıktır fakat onun yanına gidebilmesi için paraya ihtiyacı vardır. Olaylar Antonio’nun nüfuzunu kullanıp önceleri aşağılayıp, kötü muamelerde bulunduğu tefeci Shylock’tan borç istemesiile başlar. Shylock’ta bu durumu kendi lehine kullanıp intikamını almak istemektedir. Venedik Tüccarı bir bakıma Hristiyanlarla Yahudilerin çatışmasını konu alır desem de yanlış olmaz sanırım. Bu konu üzerine ağır, uzun , anlamlı sahneler içermektedir. Aşkı, adaleti, dostluğu konu alan bir oyun.

venedik-taciri

Venedik Taciri okulda bazı hocalarımın favori Shakespeare oyunuydu, bu nedenle hep okumak istemiştim ama fırsatım olmamıştı. Bu yaz Venedik’ e gitme şansını yakaladım ve daha çok merak ettim Shakespeare acaba burayla ilgili ne yazdı diye. Bu nedenle zaman kaybetmeden okumaya başladım. Benim favorim miydi diye sorarsanız hayır benim olamadı ama anlamlı konuşmalarını unutamayacağım sevdiğim bir oyun oldu. Ama en çok üzüldüğüm nokta da keşke biraz daha bekleyip Türkçe’sini okusaydım. Neden derseniz her Shakespeare eserinde olduğu gibi bir çok tanrı içeriyordu oyunumuz ve ben İngilizce’sinde çok bir şey anlayamadım bizim kendi romanlarımızdaki kitap altlarındaki o sevimli notları aradı gözlerim hep.

Venedik Taciri de her Shakespeare oyunu gibi oyuncuları ya da okuyucu şaşırtarak biter. Repliklerini unutamaycağım , bol alıntıların yapıldığı bir oyunmuş.

Venedik Taciri’nin 2004 yapımı filmi de bulunmaktadır. Hatta Shylock karakterini Al Pacino canlandırmaktadır.