Yaprak Dökümü – Reşat Nuri Güntekin

Türk Edebiyatının büyük yazarlarından biri olan Reşat Nuri Güntekin‘in en ünlü eserlerinden biridir Yaprak Dökümü. Bir aile dramını anlatmasının yanısıra, o dönemdeki ahlak yargılarına da değinmiştir.

Yaprak Dökümü, Ali Rıza adında onurlu ve ailesine bir o kadar düşkün bir adamın, ailesinin tıpkı bir ağaç gibi yapraklarını dökmesini izlemesini anlatır. Döneme uygun olarak bir aile babası portresi çizen Reşat Nuri Güntekin’in Ali Rıza karakteri, çocuklarına büyük bir miras bırakamasa da temiz bir isim bırakmanın hayalini kuran bir babadır. Eşi Hayriye Hanım ve çocukları ile birlikte İstanbul’a taşındıkları gün, bu aile için yaprak dökümünün başlangıcı olmuştur. Taşradan şehire gelen çocuklar, adeta kendilerini kaybetmişler ve babalarını utandıracak olaylara sebep olmuşlardır. İstanbul’a geldikleri andan itibaren ipin ucunu kaçıran bu aile, yoksullukla mücadele etmek zorunda kalmış, ama bir yandan da eğlenceye vakit ayırmayı ihmal etmemiştir. Gittikçe arsızlaşan kızlar Leyla ve Necla kendilerine koca bulma derdine düşmüş, evin tek oğlu Şevket Ferhunde adında dul bir kadınla evlenmiş ve onun oyunlarına gelerek hapise düşmüş, diğer kardeşlerine hiç benzemeyen Fikret evdeki olaylardan kurtulmanın yolunu tanımadığı bir adamla evlenmekte bulmuştur. Evin en küçük kızı Ayşe ise, olayların arasında sıkışıp kalmış daha küçük bir çocuktur. Ailesindeki inanılmaz olaylara tanık olan Ali Rıza Bey sonunda bu çarkın içinde kaybolmuştur.

Bir ailenin nasıl bambaşka olduğunu, adeta bir ağacın yapraklarını dökmesi misali her ferdin nasıl ordan oraya savrulduğunu anlatan Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin’in de en bilinen eserlerinden biridir. Bir çok kez televizyona da uyarlanmıştır. Son zamanlarda da televizyonda yayınlanmasıyla birlikte daha da ilgi gören eser, Reşat Nuri Güntekin’i ölümsüz yapan romanlarından biridir.

Bir eserin televizyona uyarlanmasıyla ilgili olarak Yaprak Dökümü bazen başarılı olmuş, bazen ise eserden tamamen uzaklaşmıştır. Bu nedenle okuyucuların kitabı okuduğunda dizilerde yer alan çoğu şeyi bulamaması doğaldır. Bu konuda yakın tarihte Kanal D’de yayınlanan Yaprak Dökümü’nü örnek verebilirim. Eserin genel hatlarını alarak başlayan uyarlama, malesef eserden oldukça uzaklaşmış ve farklı bir sonla bitmiştir. Ayrıca dizi Reşat Nuri Güntekin‘e de saygılarını sunmak amacıyla, dizi hakkında belgesel niteliğinde bir eser çıkarıyor. Yaprak Dökümü’nü Reşat Nuri Güntekin’in anlatımıyla orjinal olarak okumanızı tavsiye ediyorum.

Reşat Nuri Güntekin hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Bu kitaba kitapyurdu.com’dan indirimli fiyata sahip olabilirsiniz

Yaprak DökümüReşat Nuri Güntekin