Yüreğim Seni Çok Sevdi – Canan Tan

Canan Tan‘ın sevilen ve çok okunan kitaplarından birisi Yüreğim Seni Çok Sevdi.

Aslı ve Murat’ın üniversitede başlayan aşklarının öyküsü.

Aynı üniversitede, aynı bölümde okuyan Aslı ve Murat, Murat daha yurtdışında İngilizce eğitim görürken birbirlerine arkadaşları tarafından yakıştırılmış iki kişidir. Murat’ın da Türkiye’ye dönmesiyle aralarında sürtüşmeler yaşansa da birbirlerine aşık olurlar. Murat, Bursa’da bir holding sahibi babanın tek oğludur. Aslı ise orta halli bir ailenin biricik kızı. Şiirlerle başlayan yakınlaşmaları onları birbirlerine bağlar.

Birbirlerini çok seven Aslı ve Murat‘ın önünde tek engel vardır. Murat zengin bir ailenin tek oğlu olarak holdingin varisi olduğundan Bursa’ya dönmek zorundadır. Ailesi ona eğitim seviyesi Murat’tan daha aşağıda, Murat’a tam bir eş ve evinin kadını olacak birini aramaktadır. Bu nedenle Aslı ile tanışan Murat’ın ailesi Aslı’yı onaylamamaktadır, Murat ise onlara sonuna kadar direnmekte. Çünkü Murat’ın yüreği Aslı’yı çok sevmiştir bir kere…

Yüreğim seni çok sevdi

o yürek talan

o yürek yangın yeri

o yürek seni istiyor

bir tek seni…

Asıl yollar Aslı’nın Amerika’ya master yapmaya gitmesiyle ayrılmaya başlar. Birbirlerini özleyen iki aşık ne kadar teknolojinin getirdikleriyle hasret gidermeye çalışsa da beceremezler. Ayrıca bu sırada Murat’ın ailesi ona hala kız bakmakta, ileri gidip kız göstermektedirler. Aslı artık bunlara dayanacak gücü kalmadığını ve Murat’ı özgür bıraktığını söyler.

Ayrılsalar da birbirlerini sevmekten vazgeçemezler. Yine de Aslı, Murat’ın mutluluğu için her şeyi yapmaya hazırdır. Kendisi evlenmeden Murat’ın da evlenmeyeceğini bildiğinden evlenmeye karar verir. Ancak bu evlilik ona istediklerini getirmekten çok uzaktadır.

İleride Murat da evlenip yuvasını kurduğunda, holdingin başına geçtiğinde Türkiye’ye boşanmış bir kadın olarak dönen Aslı ile yolları Bursa’da kesişir. İlişkilerinden geriye yalnız bir ad kalır, o da Murat’ın kızına verdiği isimdir; Aslım.

Yüreğim Seni Çok Sevdi kavuşamayan iki aşığın İstanbul-Amerika-Bursa arasında sürüp giden hayatlarının hikayesini anlatıyor. Yüreğim Seni Çok Sevdi’yi Piraye‘yi okumasaydım eğer daha çok beğeneceğimi düşünüyorum. Ancak iki kitap arasında o kadar ortak nokta var ki, Aslı Amerika’ya gidene kadar aynı kitabı okuduğumu düşündüm bile diyebilirim. Aslı karakteri ile Piraye neredeyse aynı özelliklere sahip. Özgürlüklerine düşkün, şiirlere tutkulu, Nazım Hikmet hayranı. Şiirleşme kısmının beni sıktığını üzülerek söylüyorum. Yaşanılan imkansız aşkta bile Piraye ile ortak noktalar çok fazla. Ancak Amerika sonrası hikaye değişiyor ve yeni bir boyut kazanıyor.

Yüreğim Seni Çok Sevdi, Canan Tan’ın klasik çizgisini ve anlatımını sürdürdüğü bir kitap. İmkansız aşklar beni anlatır diyorsanız, tam size göre bir hikayesi var.

Canan Tan hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Canan Tan’ın MorKitaplık’ta yer alan diğer kitapları;

Piraye